Vikan Norrtälje AB
559026-5285Aktiebolagreg. 2015
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 062 tkr
Resultat efter fin. poster
241 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Inålsvägen 60, 761 75 Norrtälje
Postadress
c/o Ann Lindberg, Inålsvägen 60, 761 75 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva butiksförsäljning av levande smådjur, foder och utensilier jämte därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget bedriver även förädling och försäljning av gårdsprodukter och plantor, samt utbildning i odlings- och förädlingsrelaterade ämnen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 10 314 tkr | 996 tkr | – |
| 2022 | 9 910 tkr | 815 tkr | – |
| 2023 | 9 291 tkr | −192 tkr | 2 196 tkr |
| 2024 | 8 761 tkr | −209 tkr | 2 137 tkr |
| 2025 | 9 062 tkr | 241 tkr | 2 263 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 2,7 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 3,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 062 | 8 761 | 9 291 | 9 910 | 10 314 |
| Övriga rörelseintäkter | 68 | 65 | 82 | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 131 | 8 826 | 9 373 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 408 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 4 487 | 4 976 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 297 | 2 995 | 2 740 | – | – |
| Personalkostnader | 1 017 | 1 383 | 1 685 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 158 | 154 | 158 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 10 | 16 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 891 | 9 034 | 9 566 | – | – |
| Rörelseresultat | 240 | −209 | −193 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −1 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 241 | −209 | −192 | 815 | 996 |
| Bokslutsdispositioner | −71 | 150 | 240 | – | – |
| Resultat före skatt | 170 | −59 | 48 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 45 | 0 | 15 | – | – |
| Årets resultat | 126 | −59 | 33 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 208 | 343 | 497 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 220 | 220 | 220 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 428 | 563 | 717 | – | – |
| Varulager | 1 303 | 1 254 | 1 334 | – | – |
| Kundfordringar | 29 | 13 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 540 | 848 | 750 | – | – |
| Kassa och bank | 1 797 | 1 519 | 1 820 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 640 | 3 621 | 3 904 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 067 | 4 184 | 4 621 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 087 | 2 146 | 2 114 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 213 | 2 087 | 2 146 | – | – |
| Eget kapital | 2 263 | 2 137 | 2 196 | – | – |
| Obeskattade reserver | 71 | 0 | 150 | – | – |
| Långfristiga skulder | 597 | 572 | 572 | – | – |
| Leverantörsskulder | 701 | 1 089 | 1 282 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 137 | 1 475 | 1 702 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 067 | 4 184 | 4 621 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57 % | 51,1 % | 50,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 206 % | 161 % | 151 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | −2,4 % | −2,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,7 % | −2,4 % | −2,1 % | 8,2 % | 9,7 % |
| Omsättningstillväxt | 3,4 % | −5,7 % | −6,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,6 % | −2,8 % | 1,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 531 tkr | 4 380 tkr | 3 097 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 220 tkr | 220 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 220 tkr | 220 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | – |
| Arets resultat eget kapital | 126 tkr | −59 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 126 tkr | −59 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 60 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −59 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 126 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −71 tkr | 150 tkr |
| Forskott fran kunder | 7 tkr | 8 tkr |
| Forslag disposition | 2 213 tkr | 2 087 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 213 tkr | 2 087 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 241 tkr | 656 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 189 tkr | 343 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 257 tkr | 1 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 067 tkr | 764 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden fusion | 150 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 154 tkr | 154 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar fusion | 150 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 303 tkr | 1 254 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 270 tkr | 179 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 259 tkr | 200 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 19 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 23 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar avskrivningar | 4 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 23 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 71 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 597 tkr | 572 tkr |
| Stallda sakerheter | 200 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 200 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 169 tkr | 177 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Vikan Norrtälje ABHuvudarbetsställe
Inålsvägen 60, 761 75 Norrtälje
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559026-5285
Registreringsdatum
15 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.762 – Detaljhandel med små sällskapsdjur
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.