Viking Färg AB
556560-5283Aktiebolagreg. 1998
Klippan, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 091 tkr
Resultat efter fin. poster
1 358 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fabriksvägen 2, 264 39 Klippan
Postadress
Fabriksvägen 2, 264 39 Klippan
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av lacker och betser för industriändamål samt färger för konsumentsidan ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 991 tkr | 539 tkr | – |
| 2020 | 2 938 tkr | 736 tkr | – |
| 2021 | 2 791 tkr | 949 tkr | 7 783 tkr |
| 2022 | 2 333 tkr | 225 tkr | 7 990 tkr |
| 2023 | 2 386 tkr | 132 tkr | 8 098 tkr |
| 2024 | 2 355 tkr | 195 tkr | 8 248 tkr |
| 2025 | 2 091 tkr | 1 358 tkr | 5 911 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,2 % – branschmedian 63 %
Vinstmarginal 64,9 % – branschmedian 4,6 %
Omsättningstillväxt −11,2 % – branschmedian 1,3 %
Median för 344 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 091 | 2 355 | 2 386 | 2 333 | 2 791 | 2 938 | 3 991 |
| Övriga rörelseintäkter | 215 | 220 | 218 | 237 | 274 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 306 | 2 576 | 2 604 | 2 569 | 3 064 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 104 | 1 189 | 1 257 | 1 254 | 1 507 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 700 | 680 | 662 | 618 | 580 | – | – |
| Personalkostnader | 827 | 496 | 465 | 410 | 403 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 125 | 168 | 168 | 168 | 127 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 756 | 2 533 | 2 551 | 2 450 | 2 617 | – | – |
| Rörelseresultat | −450 | 42 | 53 | 120 | 447 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 807 | 148 | 40 | 40 | 482 | – | – |
| Finansiella poster | 1 807 | 153 | 78 | 105 | 502 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 358 | 195 | 132 | 225 | 949 | 736 | 539 |
| Resultat före skatt | 1 358 | 195 | 132 | 225 | 949 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 283 | 45 | 24 | 17 | 196 | – | – |
| Årets resultat | 1 075 | 150 | 107 | 208 | 753 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 41 | 166 | 334 | 502 | 670 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 200 | 7 134 | 6 825 | 6 242 | 5 942 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 241 | 7 300 | 7 159 | 6 744 | 6 612 | – | – |
| Varulager | 636 | 586 | 696 | 908 | 858 | – | – |
| Kundfordringar | 57 | 94 | 116 | 194 | 189 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 267 | 321 | 268 | 471 | 324 | – | – |
| Kassa och bank | 879 | 427 | 305 | 232 | 525 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 781 | 1 334 | 1 269 | 1 611 | 1 708 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 021 | 8 634 | 8 428 | 8 356 | 8 320 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 716 | 7 978 | 7 870 | 7 663 | 6 910 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 791 | 8 128 | 7 978 | 7 870 | 7 663 | – | – |
| Eget kapital | 5 911 | 8 248 | 8 098 | 7 990 | 7 783 | – | – |
| Leverantörsskulder | 113 | 18 | 39 | 16 | 65 | – | – |
| Skatteskulder | 236 | – | – | 0 | 63 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 110 | 386 | 330 | 365 | 537 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 021 | 8 634 | 8 428 | 8 356 | 8 320 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 3 412 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,2 % | 95,5 % | 96,1 % | 95,6 % | 93,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 103 % | 194 % | 174 % | 193 % | 158 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −21,5 % | 1,8 % | 2,2 % | 5,1 % | 16 % | – | – |
| Vinstmarginal | 64,9 % | 8,3 % | 5,5 % | 9,6 % | 34 % | 25,1 % | 13,5 % |
| Omsättningstillväxt | −11,2 % | −1,3 % | 2,3 % | −16,4 % | −5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 % | 1,8 % | 1,3 % | 2,6 % | 9,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 046 tkr | 2 355 tkr | 2 386 tkr | 2 333 tkr | 2 791 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 43 tkr | 101 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 43 tkr | 101 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 58 tkr | 52 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 5 157 tkr | 7 033 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 5 157 tkr | 7 033 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 5 733 tkr | 140 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 3 857 tkr | 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 075 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 075 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −150 tkr | −107 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 150 tkr | 107 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 412 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 5 911 tkr | 8 248 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 075 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 3 412 tkr | – |
| Forslag disposition | 5 791 tkr | 8 128 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 469 tkr | 4 716 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 122 tkr | 122 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 41 tkr | 166 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 737 tkr | 1 737 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 696 tkr | 1 571 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 125 tkr | 168 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 636 tkr | 586 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 88 tkr | 105 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 684 tkr | 311 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 4 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 77 tkr | 57 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Viking Färg ABHuvudarbetsställe
Fabriksvägen 2, 264 39 Klippan
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556560-5283
Registreringsdatum
9 december 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Klippan, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 20.300 – Tillverkning av färg, lack, tryckfärg m.m.
Övriga registrerade namn
1 st
- Aqua Tjära – särskilt företagsnamn, registrerat 19 oktober 2020. För den del av verksamheten som avser tillverkning och försäljning av vissa färger.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.