Viktor Bremark AB
559089-9679Aktiebolagreg. 2016
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 470 tkr
Resultat efter fin. poster
290 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ferievägen 12, 168 41 Bromma
Postadress
c/o Bremark, Ferievägen 12, 168 41 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och rådgivning inom sälj och marknad.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2019 | 87 tkr | 15 tkr | 61 tkr |
| 2020 | 304 tkr | 40 tkr | 91 tkr |
| 2021 | 734 tkr | 224 tkr | 253 tkr |
| 2022 | 1 493 tkr | 584 tkr | 697 tkr |
| 2023 | 1 462 tkr | 379 tkr | 783 tkr |
| 2024 | 1 282 tkr | 261 tkr | 878 tkr |
| 2025 | 1 470 tkr | 290 tkr | 1 096 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 19,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 14,6 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 470 | 1 282 | 1 462 | 1 493 | 734 | 304 | 87 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 470 | 1 282 | 1 462 | 1 493 | 734 | 304 | 87 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 169 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 222 | 138 | 174 | 239 | 203 | 95 | 72 | – | – |
| Personalkostnader | 961 | 898 | 912 | 670 | 306 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 183 | 1 036 | 1 087 | 909 | 509 | 264 | 72 | – | – |
| Rörelseresultat | 287 | 247 | 375 | 584 | 224 | 40 | 15 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 20 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 6 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 14 | 4 | −0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 290 | 261 | 379 | 584 | 224 | 40 | 15 | −1 | 0 |
| Resultat före skatt | 290 | 261 | 379 | 584 | 224 | 40 | 15 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 72 | 67 | 93 | 140 | 62 | 10 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 219 | 194 | 286 | 444 | 163 | 30 | 11 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 717 | 117 | 117 | 117 | 117 | 104 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 717 | 117 | 117 | 117 | 117 | 104 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 328 | 223 | 302 | 266 | 168 | 82 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 409 | 249 | 302 | 266 | 175 | 109 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 103 | 619 | 714 | 717 | 335 | 105 | 75 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 512 | 867 | 1 016 | 982 | 510 | 214 | 75 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 229 | 984 | 1 133 | 1 099 | 626 | 318 | 75 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 828 | 633 | 447 | 203 | 41 | 11 | −1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 046 | 828 | 733 | 647 | 203 | 41 | 11 | – | – |
| Eget kapital | 1 096 | 878 | 783 | 697 | 253 | 91 | 61 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 5 | 4 | 4 | 5 | 69 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 168 | 188 | 69 | 13 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 132 | 106 | 349 | 402 | 373 | 227 | 14 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 229 | 984 | 1 133 | 1 099 | 626 | 318 | 75 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,2 % | 89,2 % | 69,2 % | 63,5 % | 40,5 % | 28,5 % | 81,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 387 % | 818 % | 291 % | 245 % | 137 % | 94 % | 533 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 19,5 % | 19,3 % | 25,7 % | 39,1 % | 30,6 % | 13,1 % | 16,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 19,8 % | 20,4 % | 25,9 % | 39,1 % | 30,5 % | 13,2 % | 17,2 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 14,6 % | −12,3 % | −2,1 % | 103,4 % | 141,5 % | 249,4 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,9 % | 22,1 % | 36,5 % | 63,7 % | 64,2 % | 33 % | 18,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 470 tkr | 1 282 tkr | 1 462 tkr | 1 493 tkr | 734 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 13 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 600 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 600 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 600 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 104 tkr | 104 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 104 tkr | 104 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 219 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 219 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −194 tkr | −286 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 194 tkr | 286 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 096 tkr | 878 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 219 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forslag disposition | 1 046 tkr | 828 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 046 tkr | 828 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 125 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | 18 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 211 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,5 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 13 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 81 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 123 tkr | 101 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Viktor Bremark ABHuvudarbetsställe
Ferievägen 12, 168 41 Bromma
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559089-9679
Registreringsdatum
9 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.