Villovägens Bryggeri AB
559017-0766Aktiebolagreg. 2015
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
455 tkr
Resultat efter fin. poster
23 tkr
Soliditet
15 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Villavägen 11, 791 37 Falun
Postadress
c/o Sven Eklund, Villavägen 11, 791 37 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva uthyrning av lokaler samt restaurangverksamhet och där till hörande verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 83 tkr | −20 tkr | – |
| 2017 | 1 559 tkr | 242 tkr | – |
| 2018 | 1 344 tkr | 259 tkr | 324 tkr |
| 2019 | 1 470 tkr | −19 tkr | 324 tkr |
| 2020 | 1 073 tkr | 6 tkr | 325 tkr |
| 2021 | 522 tkr | −250 tkr | 178 tkr |
| 2022 | 430 tkr | −103 tkr | 76 tkr |
| 2023 | 498 tkr | 30 tkr | 105 tkr |
| 2024 | 364 tkr | −2 tkr | 243 tkr |
| 2025 | 455 tkr | 23 tkr | 262 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 15 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 5,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 25 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 455 | 364 | 498 | 430 | 522 | 1 073 | 1 470 | 1 344 | 1 559 | 83 |
| Förändring av lager | – | 0 | 76 | −22 | −70 | −268 | −20 | 33 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 91 | 419 | 421 | 549 | 480 | 103 | 80 | – | – |
| Rörelseintäkter | 455 | 455 | 993 | 829 | 1 001 | 1 285 | 1 552 | 1 457 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 1 | 124 | 94 | 75 | 242 | 507 | 392 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 316 | 219 | 372 | 303 | 522 | 395 | 545 | 434 | – | – |
| Personalkostnader | 2 | 81 | 292 | 304 | 395 | 356 | 315 | 215 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 114 | 155 | 171 | 226 | 255 | 285 | 197 | 156 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 4 | 3 | 4 | 2 | 5 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 432 | 457 | 963 | 930 | 1 251 | 1 280 | 1 570 | 1 197 | – | – |
| Rörelseresultat | 23 | −2 | 30 | −102 | −249 | 5 | −18 | 260 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −0 | −1 | −1 | 1 | −2 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 23 | −2 | 30 | −103 | −250 | 6 | −19 | 259 | 242 | −20 |
| Bokslutsdispositioner | – | 140 | – | 0 | 103 | 0 | 21 | −65 | – | – |
| Resultat före skatt | 23 | 138 | 30 | −103 | −147 | 6 | 2 | 194 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | – | – | – | 0 | 5 | 2 | 44 | – | – |
| Årets resultat | 19 | 138 | 30 | −103 | −147 | 1 | 0 | 151 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 163 | 1 277 | 1 441 | 1 591 | 1 817 | 2 094 | 2 223 | 1 757 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 163 | 1 277 | 1 441 | 1 641 | 1 867 | 2 144 | 2 273 | 1 807 | – | – |
| Varulager | – | 0 | 126 | 50 | 72 | 142 | 410 | 430 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 74 | 120 | 165 | 141 | 407 | 196 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 365 | 376 | 190 | 233 | 239 | 226 | 516 | 201 | – | – |
| Kassa och bank | 211 | 123 | 54 | 13 | 35 | 184 | 155 | 118 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 577 | 499 | 371 | 296 | 347 | 553 | 1 081 | 748 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 740 | 1 776 | 1 812 | 1 937 | 2 214 | 2 697 | 3 354 | 2 556 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 193 | 55 | 26 | 128 | 275 | 274 | 274 | 123 | – | – |
| Fritt eget kapital | 212 | 193 | 55 | 26 | 128 | 275 | 274 | 274 | – | – |
| Eget kapital | 262 | 243 | 105 | 76 | 178 | 325 | 324 | 324 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 103 | 103 | 124 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 384 | 1 431 | 1 573 | 1 682 | 1 852 | 2 000 | 2 568 | 1 846 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 13 | 13 | 18 | 29 | 12 | 121 | 40 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 4 | – | – | 0 | 0 | 11 | 83 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 94 | 102 | 133 | 180 | 183 | 268 | 359 | 262 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 740 | 1 776 | 1 812 | 1 937 | 2 214 | 2 697 | 3 354 | 2 556 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 15 % | 13,7 % | 5,8 % | 3,9 % | 8,1 % | 15,1 % | 12,1 % | 16,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 612 % | 490 % | 184 % | 137 % | 150 % | 153 % | 187 % | 122 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | −0,6 % | 6 % | −23,6 % | −47,8 % | 0,5 % | −1,2 % | 19,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,2 % | −0,6 % | 6 % | −23,9 % | −47,9 % | 0,6 % | −1,3 % | 19,3 % | 15,5 % | −24,6 % |
| Omsättningstillväxt | 25 % | −26,9 % | 15,8 % | −17,6 % | −51,3 % | −27 % | 9,4 % | −13,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,1 % | 56,7 % | 28,4 % | −136 % | −82,5 % | 0,4 % | 0 % | 46,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 364 tkr | 498 tkr | 430 tkr | 522 tkr | 1 073 tkr | 735 tkr | 1 344 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 19 tkr | 138 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 140 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 19 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −138 tkr | −30 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 138 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 19 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 1 112 tkr | 1 218 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 1 976 tkr | 1 976 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 864 tkr | 758 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 106 tkr | 106 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 320 tkr | 320 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 320 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | – | 320 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 320 tkr |
| Forslag disposition | 212 tkr | 193 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 212 tkr | 193 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 11 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 522 tkr | 677 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 510 tkr | 617 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 40 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 155 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 115 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar nedskrivningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 tkr | 44 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 49 tkr | 47 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 721 tkr | 749 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 663 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | – | 683 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 39 tkr | 37 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Villovägens Bryggeri ABHuvudarbetsställe
Villavägen 11, 791 37 Falun
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559017-0766
Registreringsdatum
11 juni 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.