Vilom Aktiebolag
556422-2189Aktiebolagreg. 1991
Skänninge, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 999 tkr
Resultat efter fin. poster
−716 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Biskopsberga Bränna Gård, 596 92 Skänninge
Postadress
Biskopsberga Bränna Gård, 596 92 Skänninge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva lantbruk och markanläggningsverksamhet samt förvalta och äga fastigheter jämte idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 919 tkr | 1 336 tkr | – |
| 2020 | 3 594 tkr | 226 tkr | – |
| 2021 | 2 485 tkr | −564 tkr | 573 tkr |
| 2022 | 6 761 tkr | 996 tkr | 1 622 tkr |
| 2023 | 2 798 tkr | −13 tkr | 1 758 tkr |
| 2024 | 7 238 tkr | 934 tkr | 2 454 tkr |
| 2025 | 5 999 tkr | −716 tkr | 2 498 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,3 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −11,9 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −17,1 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 999 | 7 238 | 2 798 | 6 761 | 2 485 | 3 594 | 2 919 |
| Förändring av lager | −315 | −170 | 450 | −595 | 938 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 279 | 1 189 | 2 793 | 715 | 751 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 963 | 8 258 | 6 041 | 6 881 | 4 174 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 557 | 1 661 | 2 153 | 871 | 756 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 062 | 3 588 | 2 849 | 3 119 | 2 650 | – | – |
| Personalkostnader | 5 | 273 | 3 | 575 | 20 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 694 | 1 783 | 1 071 | 1 329 | 1 322 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 318 | 7 305 | 6 076 | 5 893 | 4 749 | – | – |
| Rörelseresultat | −355 | 953 | −35 | 987 | −575 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 110 | 78 | 36 | 20 | 19 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 210 | 142 | 76 | 49 | 51 | – | – |
| Finansiella poster | −361 | −19 | 22 | 8 | 10 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −716 | 934 | −13 | 996 | −564 | 226 | 1 336 |
| Bokslutsdispositioner | 842 | −65 | 167 | 316 | 606 | – | – |
| Resultat före skatt | 126 | 869 | 154 | 1 312 | 42 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 82 | 173 | 18 | 263 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 44 | 696 | 136 | 1 049 | 42 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 757 | 8 241 | 7 765 | 7 752 | 8 836 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 339 | 1 061 | 962 | 858 | 805 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 097 | 9 302 | 8 727 | 8 610 | 9 640 | – | – |
| Varulager | 534 | 849 | 1 019 | 568 | 1 163 | – | – |
| Kundfordringar | 488 | 65 | 913 | 694 | 93 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 684 | 431 | 1 344 | 1 752 | 396 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 12 749 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 524 | 2 514 | 780 | 2 206 | 1 214 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 14 490 | 3 794 | 3 142 | 4 527 | 2 774 | – | – |
| Summa tillgångar | 24 587 | 13 096 | 11 870 | 13 137 | 12 414 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 334 | 1 638 | 1 502 | 453 | 412 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 378 | 2 334 | 1 638 | 1 502 | 453 | – | – |
| Eget kapital | 2 498 | 2 454 | 1 758 | 1 622 | 573 | – | – |
| Obeskattade reserver | 5 919 | 6 761 | 6 696 | 6 863 | 7 180 | – | – |
| Långfristiga skulder | 14 626 | 3 445 | 2 770 | 3 059 | 3 220 | – | – |
| Leverantörsskulder | 284 | 66 | 364 | 125 | 186 | – | – |
| Skatteskulder | 239 | 184 | 268 | 257 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 543 | 436 | 645 | 1 592 | 1 442 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 24 587 | 13 096 | 11 870 | 13 137 | 12 414 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,3 % | 59,7 % | 59,6 % | 53,8 % | 50,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 904 % | 676 % | 329 % | 249 % | 112 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,9 % | 13,2 % | −1,2 % | 14,6 % | −23,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −11,9 % | 12,9 % | −0,5 % | 14,7 % | −22,7 % | 6,3 % | 45,8 % |
| Omsättningstillväxt | −17,1 % | 158,7 % | −58,6 % | 172,1 % | −30,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,8 % | 28,4 % | 7,7 % | 64,7 % | 7,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 999 tkr | 7 238 tkr | 2 798 tkr | 6 761 tkr | 2 485 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 5 081 tkr | 6 056 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 3 339 tkr | 1 061 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 3 339 tkr | 1 061 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 2 278 tkr | 99 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 44 tkr | 696 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 473 tkr | 473 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 473 tkr | 473 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 44 tkr | 696 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −696 tkr | −136 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 696 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 498 tkr | 2 454 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 44 tkr | 696 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 975 tkr | 215 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −133 tkr | −280 tkr |
| Forslag disposition | 2 378 tkr | 2 334 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 378 tkr | 2 334 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 6 757 tkr | 8 241 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 24 183 tkr | 23 973 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 17 425 tkr | 15 732 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 890 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 210 tkr | 2 593 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 694 tkr | 1 781 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 555 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 534 tkr | 849 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 14 458 tkr | 2 458 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 196 tkr | 366 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 12 749 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 166 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 169 tkr | 833 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 14 458 tkr | 2 612 tkr |
| Periodiseringsfonder | 838 tkr | 705 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | −261 tkr | 45 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 020 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Vilom AktiebolagHuvudarbetsställe
Biskopsberga Bränna Gård, 596 92 Skänninge
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556422-2189
Registreringsdatum
21 maj 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mjölby, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.110 – Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.