Vincents Spices import & export AB
559062-8060Aktiebolagreg. 2016
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 213 tkr
Resultat efter fin. poster
566 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Bulltoftavägen 51 H, 212 22 Malmö
Postadress
Södra Bulltoftavägen 51 H, 212 22 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer att bedriva import och export och försäljning av kryddor
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 597 tkr | −29 tkr | – |
| 2019 | 3 049 tkr | 81 tkr | – |
| 2020 | 3 640 tkr | 502 tkr | 977 tkr |
| 2021 | 3 200 tkr | 359 tkr | 1 072 tkr |
| 2022 | 3 305 tkr | 71 tkr | 828 tkr |
| 2023 | 3 601 tkr | 305 tkr | 889 tkr |
| 2024 | 4 064 tkr | 333 tkr | 876 tkr |
| 2025 | 4 213 tkr | 566 tkr | 1 010 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,3 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 13,4 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 3,7 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 213 | 4 064 | 3 601 | 3 305 | 3 200 | 3 640 | 3 049 | 2 597 |
| Förändring av lager | 10 | −40 | −56 | 0 | 5 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 192 | 190 | 220 | 287 | 26 | 216 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 415 | 4 213 | 3 765 | 3 591 | 3 232 | 3 857 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 746 | 1 838 | 1 448 | 1 241 | 1 206 | 1 511 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 395 | 391 | 371 | 422 | 367 | 284 | – | – |
| Personalkostnader | 1 667 | 1 617 | 1 606 | 1 838 | 1 274 | 1 405 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 38 | 35 | 35 | 18 | 25 | 43 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 2 | – | – | 0 | 112 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 847 | 3 884 | 3 460 | 3 520 | 2 872 | 3 355 | – | – |
| Rörelseresultat | 568 | 330 | 305 | 72 | 360 | 502 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 4 | 0 | −0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | 4 | 0 | −1 | −1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 566 | 333 | 305 | 71 | 359 | 502 | 81 | −29 |
| Bokslutsdispositioner | −60 | 125 | 129 | 0 | −10 | −125 | – | – |
| Resultat före skatt | 506 | 458 | 434 | 71 | 349 | 377 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 106 | 96 | 92 | 15 | 73 | 84 | – | – |
| Årets resultat | 400 | 362 | 341 | 56 | 275 | 293 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 25 | 60 | 96 | 0 | 14 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 14 | 25 | 60 | 96 | 0 | 25 | – | – |
| Varulager | 116 | 106 | 146 | 202 | 125 | 120 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 153 | 0 | 33 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 138 | 52 | 53 | 211 | 30 | 139 | – | – |
| Kassa och bank | 1 461 | 1 479 | 1 331 | 1 198 | 1 715 | 1 533 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 715 | 1 637 | 1 530 | 1 611 | 1 871 | 1 792 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 728 | 1 662 | 1 591 | 1 707 | 1 871 | 1 817 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 561 | 464 | 498 | 722 | 747 | 633 | – | – |
| Fritt eget kapital | 960 | 826 | 839 | 778 | 1 022 | 927 | – | – |
| Eget kapital | 1 010 | 876 | 889 | 828 | 1 072 | 977 | – | – |
| Obeskattade reserver | 170 | 110 | 235 | 364 | 364 | 354 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 118 | 39 | 52 | 2 | 38 | – | – |
| Skatteskulder | 115 | 104 | 54 | 7 | 83 | 53 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 548 | 676 | 467 | 515 | 434 | 487 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 728 | 1 662 | 1 591 | 1 707 | 1 871 | 1 817 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 373 | 350 | 290 | 280 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,3 % | 57,9 % | 67,6 % | 65,4 % | 72,8 % | 69,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 292 % | 226 % | 297 % | 274 % | 402 % | 344 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13,5 % | 8,1 % | 8,5 % | 2,2 % | 11,2 % | 13,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 13,4 % | 8,2 % | 8,5 % | 2,1 % | 11,2 % | 13,8 % | 2,7 % | −1,1 % |
| Omsättningstillväxt | 3,7 % | 12,9 % | 9 % | 3,3 % | −12,1 % | 19,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 39,6 % | 41,3 % | 38,4 % | 6,7 % | 25,7 % | 30 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 404 tkr | 1 355 tkr | 1 200 tkr | 1 102 tkr | 1 067 tkr | 1 213 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 400 tkr | 362 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 400 tkr | 362 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −362 tkr | −341 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 362 tkr | 341 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 350 tkr | 375 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −60 tkr | 125 tkr |
| Forslag disposition | 960 tkr | 826 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 588 tkr | 476 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 373 tkr | 350 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 138 tkr | 52 tkr |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 150 tkr | 150 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 150 tkr | 150 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 14 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 204 tkr | 177 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 190 tkr | 152 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 27 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 38 tkr | 35 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 116 tkr | 106 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 149 tkr | 188 tkr |
| Periodiseringsfonder | 170 tkr | 110 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 284 tkr | 266 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Vincents Spices import & export ABHuvudarbetsställe
Södra Bulltoftavägen 51 H, 212 22 Malmö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559062-8060
Registreringsdatum
16 maj 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.380 – Partihandel med andra livsmedel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.