VINCIT Inc. AB
556708-6722Aktiebolagreg. 2006
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
49 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gamla Rådstugugatan 26, 602 24 Norrköping
Postadress
Gamla Rådstugugatan 26, 602 24 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −19 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −1 tkr | 155 tkr |
| 2021 | −0 tkr | −10 tkr | 145 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 tkr | 144 tkr |
| 2023 | – | 2 299 tkr | 1 942 tkr |
| 2024 | – | 49 tkr | 691 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | −0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | −0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 10 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 10 | 1 | – |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | −10 | −1 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 50 | 2 300 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 50 | 2 300 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 49 | 2 299 | −1 | −10 | −1 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −196 | – |
| Resultat före skatt | 49 | 2 299 | −1 | −10 | −197 | – |
| Årets resultat | 49 | 2 299 | −1 | −10 | −197 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 181 | 181 | 181 | 181 | 181 | – |
| Anläggningstillgångar | 181 | 181 | 181 | 181 | 181 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 385 | 2 565 | 765 | 765 | 765 | – |
| Kassa och bank | 6 | 77 | 78 | 80 | 90 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 391 | 2 642 | 844 | 845 | 855 | – |
| Summa tillgångar | 1 572 | 2 824 | 1 025 | 1 026 | 1 036 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Balanserat resultat | 542 | −456 | 45 | 55 | 252 | – |
| Fritt eget kapital | 591 | 1 842 | 44 | 45 | 55 | – |
| Eget kapital | 691 | 1 942 | 144 | 145 | 155 | – |
| Kortfristiga skulder | 881 | 881 | 881 | 881 | 881 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 572 | 2 824 | 1 025 | 1 026 | 1 036 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 1 300 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44 % | 68,8 % | 14 % | 14,1 % | 15 % | – |
| Kassalikviditet | 158 % | 300 % | 96 % | 96 % | 97 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 985 100 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 1 000 000 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7 % | 118,3 % | −1 % | −6,8 % | −127,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 181 tkr | 181 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 181 tkr | 181 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 49 tkr | 2 299 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 49 tkr | 2 299 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 299 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 299 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 300 tkr | 500 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 385 tkr | 1 800 tkr |
| Forslag disposition | 591 tkr | 1 842 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 591 tkr | 542 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 1 300 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 50 tkr | 50 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | 1 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 757 | 765 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 545 tkr | 545 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 336 tkr | 336 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
VINCIT Inc. ABHuvudarbetsställe
Gamla Rådstugugatan 26, 602 24 Norrköping
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556708-6722
Registreringsdatum
16 augusti 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.