Vindskuggan AB
556563-9969Aktiebolagreg. 1998
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
40 tkr
Resultat efter fin. poster
73 tkr
Soliditet
47 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skeppsmäklargatan 29, 120 69 Stockholm
Postadress
c/o A Lindgren, Skeppsmäklargatan 29, 120 69 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom ekonomi, finans, juridik, informationsteknologi, projektledning, äga och förvalta fast och lös egendom, samt att idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även utveckla, försälja och uthyra båtar, båttillbehör, båtutrustning och idka därmed förenlig verksamhet inriktad mot marinindustrin.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 0 tkr | 599 tkr | – |
| 2016 | 15 tkr | 189 tkr | – |
| 2017 | 9 tkr | 373 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 184 tkr | 1 140 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 521 tkr | 1 471 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 21 tkr | 1 137 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −7 tkr | 939 tkr |
| 2022 | 6 tkr | −95 tkr | 845 tkr |
| 2023 | 45 tkr | −168 tkr | 676 tkr |
| 2024 | 40 tkr | −469 tkr | 207 tkr |
| 2025 | 40 tkr | 73 tkr | 248 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47,1 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal 182,5 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 40 | 40 | 45 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 15 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 527 | 514 | 503 | 535 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 40 | 40 | 45 | 533 | 514 | 503 | 535 | 0 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 10 | 14 | 10 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 32 | 28 | 532 | 505 | 496 | 491 | 7 | – | – | – |
| Personalkostnader | 3 | 3 | 9 | 0 | 8 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 18 | 49 | 47 | 532 | 513 | 496 | 491 | 7 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 22 | −9 | −2 | 1 | 1 | 6 | 43 | −7 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 2 | −12 | 3 | 14 | 51 | 13 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 8 | 69 | 0 | 0 | 0 | 269 | – | – | – |
| Finansiella poster | 52 | −461 | −167 | −96 | −8 | 14 | 478 | 191 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 73 | −469 | −168 | −95 | −7 | 21 | 521 | 184 | 373 | 189 | 599 |
| Bokslutsdispositioner | −12 | – | 0 | – | – | – | 0 | 11 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 61 | −469 | −168 | −95 | −7 | 21 | 521 | 195 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | −0 | 1 | 4 | 21 | 4 | – | – | – |
| Årets resultat | 61 | −469 | −168 | −94 | −8 | 16 | 501 | 192 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 35 | 35 | 40 | 40 | 50 | 310 | 460 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | 35 | 35 | 40 | 40 | 50 | 310 | 460 | – | – | – |
| Kundfordringar | 50 | 50 | 19 | 29 | 24 | 0 | 50 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 60 | 29 | 40 | 149 | 142 | 208 | 25 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 424 | 388 | 708 | 740 | 1 014 | 991 | 632 | 397 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 1 | 27 | 121 | 7 | 124 | 420 | 267 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 477 | 449 | 764 | 901 | 1 171 | 1 257 | 1 259 | 689 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 527 | 484 | 799 | 941 | 1 211 | 1 307 | 1 569 | 1 149 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 87 | 556 | 725 | 819 | 827 | 1 351 | 850 | 828 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 148 | 87 | 556 | 725 | 819 | 1 017 | 1 351 | 1 020 | – | – | – |
| Eget kapital | 248 | 207 | 676 | 845 | 939 | 1 137 | 1 471 | 1 140 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 2 | 5 | 99 | 93 | 74 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 21 | 25 | 4 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 259 | 277 | 123 | 96 | 272 | 170 | 99 | 9 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 527 | 484 | 799 | 941 | 1 211 | 1 307 | 1 569 | 1 149 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 190 | 350 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47,1 % | 42,8 % | 84,6 % | 89,8 % | 77,6 % | 87 % | 93,7 % | 99,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 184 % | 162 % | 622 % | 935 % | 431 % | 739 % | 1 276 % | 7 986 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 54,2 % | −22,1 % | −4,2 % | 13 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 182,5 % | −1 172,5 % | −373,3 % | −1 583,3 % | – | – | – | – | 4 144,4 % | 1 260 % | – |
| Omsättningstillväxt | 0 % | −11,1 % | 650 % | – | – | – | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,6 % | −226,8 % | −24,9 % | −11,2 % | −0,8 % | 1,4 % | 34,1 % | 16,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 35 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 15 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 0 | 15 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 61 tkr | −469 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 61 tkr | −469 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 469 tkr | 168 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −469 tkr | −168 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 207 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 61 tkr | −469 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 6 tkr |
| Forslag disposition | 148 tkr | 87 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 148 tkr | 87 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 443 | 3 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 10 tkr | 10 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 12 tkr | 103 |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 50 tkr | 38 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 50 tkr | 35 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | 1 |
| Lamnade koncernbidrag | 12 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −52 tkr | 469 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 | 479 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 424 tkr | 388 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 239 tkr | 257 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 8 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Vindskuggan ABHuvudarbetsställe
Skeppsmäklargatan 29, 120 69 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556563-9969
Registreringsdatum
14 december 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 46.491 – Partihandel med sport- och fritidsartiklar
Övriga registrerade namn
1 st
- Panthalassa – särskilt företagsnamn, registrerat 23 januari 2007. För den del av verksamheten som avser inom det marina området, utveckling, försäljning och uthyrning av båtar, båtutrustning, båttillbehör.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.