Vinkelvoltens TMannen3 AB
556954-8943Aktiebolagreg. 2013
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 413 tkr
Resultat efter fin. poster
124 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kläppevägen 5, 831 42 Östersund
Postadress
Kläppevägen 5, 831 42 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva uthyrning av bostäder och lokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 737 tkr | −845 tkr | – |
| 2019 | 785 tkr | 119 tkr | – |
| 2020 | 757 tkr | 153 tkr | −93 tkr |
| 2021 | 941 tkr | 10 tkr | 60 tkr |
| 2022 | 1 232 tkr | 498 tkr | 155 tkr |
| 2023 | 1 599 tkr | 438 tkr | 186 tkr |
| 2024 | 1 456 tkr | 432 tkr | 208 tkr |
| 2025 | 1 413 tkr | 124 tkr | 201 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 8,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −2,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 413 | 1 456 | 1 599 | 1 232 | 941 | 757 | 785 | 737 |
| Övriga rörelseintäkter | 40 | 35 | 18 | 23 | 5 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 452 | 1 491 | 1 617 | 1 255 | 946 | 757 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 331 | 360 | 566 | 235 | 179 | 191 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 277 | 269 | 244 | 161 | 385 | 162 | – | – |
| Personalkostnader | 153 | 15 | 4 | – | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 206 | 206 | 206 | 206 | 176 | 116 | – | – |
| Rörelsekostnader | 967 | 850 | 1 021 | 602 | 740 | 469 | – | – |
| Rörelseresultat | 485 | 641 | 597 | 653 | 206 | 287 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 362 | 210 | 159 | 155 | 196 | 135 | – | – |
| Finansiella poster | −361 | −210 | −159 | −155 | −196 | −135 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 124 | 432 | 438 | 498 | 10 | 153 | 119 | −845 |
| Bokslutsdispositioner | −130 | −400 | −400 | −400 | 142 | 200 | – | – |
| Resultat före skatt | −6 | 32 | 38 | 98 | 152 | 353 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 10 | 8 | 2 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −6 | 22 | 30 | 96 | 152 | 353 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 10 343 | 10 550 | 10 756 | 10 962 | 11 168 | 9 427 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 343 | 10 550 | 10 756 | 10 962 | 11 168 | 9 427 | – | – |
| Varulager | 11 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 100 | 144 | 306 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 179 | 262 | 333 | 36 | 172 | 255 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 120 | 8 | 8 | 8 | 8 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 190 | 382 | 341 | 44 | 180 | 262 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 533 | 10 932 | 11 097 | 11 006 | 11 348 | 9 689 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 158 | 136 | 105 | 10 | −143 | −495 | – | – |
| Fritt eget kapital | 151 | 158 | 136 | 105 | 10 | −143 | – | – |
| Eget kapital | 201 | 208 | 186 | 155 | 60 | −93 | – | – |
| Långfristiga skulder | 9 370 | 9 441 | 9 659 | 9 801 | 10 089 | 8 466 | – | – |
| Leverantörsskulder | 85 | 152 | 53 | 102 | 61 | 302 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 11 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 962 | 1 283 | 1 252 | 1 049 | 1 199 | 1 316 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 533 | 10 932 | 11 097 | 11 006 | 11 348 | 9 689 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,9 % | 1,9 % | 1,7 % | 1,4 % | 0,5 % | −1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 19 % | 30 % | 27 % | 4 % | 15 % | 20 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 34,4 % | 44,1 % | 37,3 % | 53 % | 21,9 % | 38 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,8 % | 29,7 % | 27,4 % | 40,4 % | 1,1 % | 20,2 % | 15,2 % | −114,7 % |
| Omsättningstillväxt | −2,9 % | −8,9 % | 29,8 % | 30,9 % | 24,3 % | −3,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,2 % | 10,6 % | 16,2 % | 61,6 % | 255,1 % | −380,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | 22 tkr |
| Byggnader mark | 10 343 tkr | 10 550 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 12 107 tkr | 12 107 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 764 tkr | 1 558 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 206 tkr | 206 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 350 tkr | 350 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 86 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −22 tkr | −30 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 22 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 201 tkr | 208 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −6 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott till leverantorer | 11 tkr | – |
| Forslag disposition | 151 tkr | 158 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 151 tkr | 158 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 130 tkr | 400 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 8 654 tkr | 8 811 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 79 tkr | 117 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 158 tkr | 158 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 284 tkr | 9 441 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 622 tkr | 901 tkr |
| Stallda sakerheter | 10 500 tkr | 10 500 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 10 500 tkr | 10 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 93 tkr | 59 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Vinkelvoltens TMannen3 ABHuvudarbetsställe
Kläppevägen 5, 831 42 Östersund
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556954-8943
Registreringsdatum
16 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.