Vinno Consulting Care AB
559027-4626Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
42 tkr
Resultat efter fin. poster
−91 tkr
Soliditet
6 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hammarby Allé 53 B Lgh 1501, 120 30 Stockholm
Postadress
c/o Vinno Ab, Carl Bourghardt Jacobsson, Hammarby Allé 53 B Lgh 1501, 120 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall arbeta med Rekrytering, Bemanning och Uthyrning av Läkare och sjuksköterskor och IT Personal. Konsultverksamhet inom hälso och sjukvård. IT Konsultverksamhet inom Internet och Onlineverksamhet. Konsulttjänster inom marknadsföring och försäljning. Search och outplacement av personal. Coaching av personal och ledningsgrupper. Försäljning och marknadsföring online av produkter och tjänster inom hälso och sjukvård.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | −1 tkr | 39 tkr |
| 2019 | – | −1 tkr | 38 tkr |
| 2020 | 754 tkr | 137 tkr | 114 tkr |
| 2021 | 462 tkr | 24 tkr | 38 tkr |
| 2022 | 459 tkr | −15 tkr | 61 tkr |
| 2023 | 42 tkr | −91 tkr | 25 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 6,5 % – branschmedian 56,9 %
Vinstmarginal −216,7 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −90,9 % – branschmedian −3,8 %
Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 42 | 459 | 462 | 754 | – | – |
| Rörelseintäkter | 42 | 459 | 462 | 754 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 133 | 205 | 203 | 207 | 1 | 1 |
| Personalkostnader | 0 | 267 | 234 | 409 | – | – |
| Rörelsekostnader | 133 | 473 | 437 | 616 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −91 | −13 | 25 | 138 | −0 | −1 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −2 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −91 | −15 | 24 | 137 | −1 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 38 | −100 | −38 | – | – |
| Resultat före skatt | −91 | 23 | −76 | 100 | −0 | −1 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 24 | – | – |
| Årets resultat | −91 | 23 | −76 | 75 | −0 | −1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Anläggningstillgångar | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Kortfristiga fordringar | 356 | 266 | 325 | 244 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 71 | 0 | 45 | 0 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 357 | 338 | 325 | 289 | 0 | 9 |
| Summa tillgångar | 387 | 368 | 355 | 319 | 30 | 39 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 66 | −12 | 64 | −12 | −11 | −10 |
| Fritt eget kapital | −25 | 11 | −12 | 64 | −12 | −11 |
| Eget kapital | 25 | 61 | 38 | 114 | 38 | 39 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 38 | 38 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 6 | 24 | 24 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 362 | 307 | 279 | 167 | −8 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 387 | 368 | 355 | 319 | 30 | 39 |
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 32 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,5 % | 16,5 % | 19,1 % | 45,1 % | 127,6 % | 99,5 % |
| Kassalikviditet | 99 % | 110 % | 116 % | 173 % | −1 % | 4 521 % |
| Rörelsemarginal | −216,8 % | −2,9 % | 5,3 % | 18,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −216,7 % | −3,3 % | 5,2 % | 18,2 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −90,9 % | −0,7 % | −38,7 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −363,3 % | 37,7 % | −200,5 % | 66,3 % | −1,3 % | −1,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 30 tkr | 30 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −91 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −91 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −23 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 23 tkr | −76 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 55 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 38 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 344 tkr | 266 tkr |
| Forslag disposition | −25 tkr | 11 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −25 tkr | 11 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Medel disponera | – | 11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 362 tkr | 301 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 okt. 2018 – 30 sep. 2019 · Inlämnad –
Vinno Consulting Care ABHuvudarbetsställe
Hammarby Allé 53 B Lgh 1501, 120 30 Stockholm
Bemanning & rekrytering
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559027-4626
Registreringsdatum
23 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bemanning & rekrytering
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.