swereg

Vinpaysys AB

556946-4620Aktiebolagreg. 2013

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Skövde, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

145 tkr

+40 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−159 tkr

−174 % mot föregående år

Soliditet

27 %

+9,8 p.e. mot föregående år

Anställda

1

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Bangårdsgatan 7, 549 34 Skövde

Postadress

c/o Science Park Skövde, Drivbänken, Bangårdsgatan 7, 549 34 Skövde

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva utveckling och försäljning av mjukvara. Bolaget skall även äga och förvalta aktier, fast egendom eller andelar i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020662 tkr247 tkr339 tkr
2021436 tkr61 tkr400 tkr
20220 tkr−224 tkr176 tkr
2023227 tkr−45 tkr132 tkr
2024104 tkr−58 tkr74 tkr
2025145 tkr−159 tkr65 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 27,2 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal −109,1 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 40,3 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1451042270436662
Aktiverat arbete för egen räkning−02429158143284
Övriga rörelseintäkter–000600
Rörelseintäkter145127257158639946
Råvaror och förnödenheter0218060
Övriga externa kostnader256295707470
Personalkostnader1660102140339490
Av- och nedskrivningar11210297184157105
Övriga rörelsekostnader––01010
Rörelsekostnader303185301404578666
Rörelseresultat−158−58−44−24761280
Räntekostnader och liknande100000
Finansiella poster−10−023−0−33
Resultat efter finansiella poster−159−58−45−22461247
Resultat före skatt−159−58−45−22461247
Årets resultat−159−58−45−22461247

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Immateriella anläggningstillgångar193305384451570584
Finansiella anläggningstillgångar–––01616
Anläggningstillgångar193305384451586600
Kundfordringar22–––––
Kortfristiga fordringar352335815
Kassa och bank13118193173254
Omsättningstillgångar48120196524069
Summa tillgångar240425579503625669
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital243355434501620634
Balanserat resultat−19−302−257−101−281−543
Fritt eget kapital−177−281−302−325−220−295
Eget kapital6574132176400339
Leverantörsskulder30182010
Kortfristiga skulder175351448327225330
Summa eget kapital och skulder240425579503625669

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda1–1111
Föreslagen utdelning (tkr)0–00––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet27,2 %17,4 %22,7 %35 %64 %50,7 %
Kassalikviditet27 %34 %44 %16 %18 %21 %
Rörelsemarginal−108,7 %−55,8 %−19,5 %–14,1 %42,3 %
Vinstmarginal−109,1 %−55,8 %−19,6 %–14 %37,4 %
Omsättningstillväxt40,3 %−54,5 %–−100 %−34,1 %–
Avkastning på eget kapital−242,7 %−78,2 %−33,9 %−127,1 %15,3 %73 %
Omsättning per anställd145 tkr–227 tkr0 tkr436 tkr662 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (30)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital−159 tkr−58 tkr
Avkastning eget kapital−2,427−0,782
Avkastning sysselsatt kapital−2,419−0,782
Avkastning totalt kapital−0,657−0,136
Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden955 tkr931 tkr
Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar762 tkr650 tkr
Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar112 tkr102 tkr
Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten193 tkr203 tkr
Fond utvecklingsutgifter193 tkr384 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−159 tkr−58 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning58 tkr45 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−58 tkr−45 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott150 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat upplosning fond utvecklingsutgifter112 tkr–
Forandring eget kapital fond utvecklingsutgifter upplosning fond utvecklingsutgifter112 tkr–
Forslag disposition−177 tkr–
Forslag disposition balanseras iny rakning−177 tkr–
Kassalikviditet0,2720,342
Loner andra ersattningar126 tkr–
Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare126 tkr–
Medelantalet anstallda andel man11
Medelantalet anstallda man11
Ovriga fordringar kortfristiga14 tkr2 tkr
Ovriga kortfristiga skulder150 tkr321 tkr
Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning414
Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal40 tkr–
Pagaende utvecklingsarbeten forskott immateriella anlaggningstillgangar0102 tkr
Rorelsemarginal−1,087−0,558
Sociala kostnader inkl pensionskostnader40 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter22 tkr30 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Vinpaysys ABHuvudarbetsställe

    Bangårdsgatan 7, 549 34 Skövde

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556946-4620

Registreringsdatum

25 oktober 2013

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Skövde, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler