Vision Stockholm VVS & Entreprenad AB
559231-9197Aktiebolagreg. 2019
Bålsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 021 tkr
Resultat efter fin. poster
409 tkr
Soliditet
36 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skäravägen 31, 746 39 Bålsta
Postadress
c/o Santiago, Skäravägen 31, 746 39 Bålsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva VVS- och entreprenadarbeten inom byggbranschen samt även bemanning och annan liknande verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 070 tkr | 256 tkr | – |
| 2021 | 3 179 tkr | 404 tkr | 337 tkr |
| 2022 | 5 262 tkr | 474 tkr | 606 tkr |
| 2023 | 4 620 tkr | −49 tkr | 227 tkr |
| 2024 | 3 108 tkr | −167 tkr | 169 tkr |
| 2025 | 7 021 tkr | 409 tkr | 391 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 36,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 5,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 125,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 021 | 3 108 | 4 620 | 5 262 | 3 179 | 1 070 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 39 | 4 | 0 | 6 | – |
| Rörelseintäkter | 7 021 | 3 147 | 4 624 | 5 262 | 3 185 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 577 | 108 | 114 | 128 | 0 | – |
| Handelsvaror | – | 785 | 1 033 | 1 642 | 1 000 | – |
| Övriga externa kostnader | 724 | 1 054 | 1 246 | 999 | 610 | – |
| Personalkostnader | 308 | 1 357 | 2 272 | 2 017 | 1 170 | – |
| Rörelsekostnader | 6 609 | 3 303 | 4 665 | 4 787 | 2 780 | – |
| Rörelseresultat | 412 | −157 | −42 | 475 | 405 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 11 | 7 | 2 | 1 | – |
| Finansiella poster | −3 | −10 | −7 | −2 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 409 | −167 | −49 | 474 | 404 | 256 |
| Bokslutsdispositioner | −101 | 109 | 58 | 0 | −103 | – |
| Resultat före skatt | 308 | −58 | 9 | 474 | 301 | – |
| Skatt på årets resultat | 63 | 0 | 8 | 105 | 64 | – |
| Årets resultat | 245 | −58 | 1 | 369 | 237 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 | 20 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 20 | 20 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 151 | 309 | 566 | 676 | 376 | – |
| Kortfristiga fordringar | 281 | 526 | 710 | 791 | 494 | – |
| Kassa och bank | 993 | 76 | 460 | 672 | 261 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 274 | 601 | 1 171 | 1 463 | 755 | – |
| Summa tillgångar | 1 294 | 621 | 1 171 | 1 463 | 755 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 95 | 177 | 176 | 187 | 50 | – |
| Fritt eget kapital | 341 | 119 | 177 | 556 | 287 | – |
| Eget kapital | 391 | 169 | 227 | 606 | 337 | – |
| Obeskattade reserver | 101 | 0 | 109 | 167 | 167 | – |
| Leverantörsskulder | 317 | 235 | 317 | 233 | 100 | – |
| Skatteskulder | 35 | 0 | 25 | 117 | 87 | – |
| Kortfristiga skulder | 802 | 452 | 835 | 690 | 251 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 294 | 621 | 1 171 | 1 463 | 755 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 5 | 5 | 3 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | 380 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 36,4 % | 27,3 % | 26,8 % | 50,5 % | 62,2 % | – |
| Kassalikviditet | 159 % | 133 % | 140 % | 212 % | 301 % | – |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | −5 % | −0,9 % | 9 % | 12,7 % | – |
| Vinstmarginal | 5,8 % | −5,4 % | −1,1 % | 9 % | 12,7 % | 23,9 % |
| Omsättningstillväxt | 125,9 % | −32,7 % | −12,2 % | 65,5 % | 197,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 62,8 % | −34 % | 0,5 % | 60,9 % | 70,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 7 021 tkr | 1 554 tkr | 924 tkr | 1 052 tkr | 1 060 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 20 tkr | 20 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 245 tkr | −58 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 245 tkr | −58 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 58 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −58 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 24 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −101 tkr | 109 tkr |
| Forslag disposition | 341 tkr | 119 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 341 tkr | 119 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 130 tkr | 146 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 | 71 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 450 tkr | 195 tkr |
| Periodiseringsfonder | 101 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 22 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Vision Stockholm VVS & Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Skäravägen 31, 746 39 Bålsta
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559231-9197
Registreringsdatum
13 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Håbo, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.