Visual Agile Sweden AB
556863-7119Aktiebolagreg. 2011
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 801 tkr
Resultat efter fin. poster
−211 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Klyftvägen 12, 141 41 Huddinge
Postadress
Klyftvägen 12, 141 41 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ledarskaps- och verksamhetsutveckling, projektledning, applikationsutveckling för mobila enheter, utbildning, föreläsning, publishing, filmproduktion samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 162 tkr | 194 tkr | – |
| 2018 | 1 161 tkr | 398 tkr | – |
| 2019 | 1 144 tkr | 331 tkr | 540 tkr |
| 2020 | 1 402 tkr | 476 tkr | 679 tkr |
| 2021 | 1 481 tkr | 612 tkr | 795 tkr |
| 2022 | 1 153 tkr | 550 tkr | 882 tkr |
| 2023 | 1 817 tkr | 982 tkr | 1 211 tkr |
| 2024 | 2 074 tkr | 918 tkr | 1 637 tkr |
| 2025 | 1 801 tkr | −211 tkr | 1 354 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −11,7 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −13,2 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 801 | 2 074 | 1 817 | 1 153 | 1 481 | 1 402 | 1 144 | 1 161 | 1 162 |
| Övriga rörelseintäkter | 58 | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 858 | 2 074 | 1 817 | 1 156 | 1 481 | 1 402 | 1 144 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 504 | 274 | 321 | 261 | 244 | 313 | 231 | – | – |
| Personalkostnader | 1 728 | 1 671 | 1 244 | 964 | 884 | 679 | 577 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 0 | 1 | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 238 | 1 945 | 1 567 | 1 225 | 1 128 | 993 | 808 | – | – |
| Rörelseresultat | −379 | 129 | 251 | −70 | 353 | 409 | 336 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 68 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | 168 | 788 | 731 | 620 | 259 | 67 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −211 | 918 | 982 | 550 | 612 | 476 | 331 | 398 | 194 |
| Bokslutsdispositioner | 240 | 0 | −200 | 0 | −150 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 29 | 918 | 782 | 550 | 462 | 476 | 331 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 12 | 192 | 162 | 114 | 95 | 87 | 71 | – | – |
| Årets resultat | 17 | 726 | 619 | 436 | 367 | 389 | 260 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 912 | 412 | 308 | 308 | 308 | 307 | 284 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 934 | 412 | 308 | 308 | 308 | 307 | 284 | – | – |
| Kundfordringar | 409 | 614 | 509 | 90 | 210 | 262 | 153 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 421 | 787 | 689 | 182 | 321 | 329 | 213 | – | – |
| Kassa och bank | 490 | 1 333 | 970 | 840 | 600 | 263 | 292 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 910 | 2 120 | 1 659 | 1 023 | 921 | 592 | 505 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 844 | 2 532 | 1 967 | 1 331 | 1 230 | 899 | 789 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 287 | 861 | 542 | 395 | 379 | 240 | 230 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 304 | 1 587 | 1 161 | 832 | 745 | 629 | 490 | – | – |
| Eget kapital | 1 354 | 1 637 | 1 211 | 882 | 795 | 679 | 540 | – | – |
| Obeskattade reserver | 200 | 440 | 440 | 240 | 240 | 90 | 90 | – | – |
| Långfristiga skulder | 98 | 98 | 100 | 100 | 100 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 2 | 4 | 7 | 9 | 7 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 160 | 41 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 192 | 357 | 216 | 110 | 95 | 130 | 159 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 844 | 2 532 | 1 967 | 1 331 | 1 230 | 899 | 789 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 300 | 300 | 290 | 350 | 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82 % | 78,5 % | 79,3 % | 80,5 % | 80,1 % | 83,4 % | 77,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 473 % | 594 % | 767 % | 933 % | 971 % | 454 % | 317 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −21,1 % | 6,2 % | 13,8 % | −6 % | 23,8 % | 29,2 % | 29,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −11,7 % | 44,3 % | 54 % | 47,7 % | 41,3 % | 34 % | 29 % | 34,3 % | 16,7 % |
| Omsättningstillväxt | −13,2 % | 14,1 % | 57,6 % | −22,1 % | 5,7 % | 22,6 % | −1,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,3 % | 44,4 % | 51,2 % | 49,5 % | 46,1 % | 57,3 % | 48,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 801 tkr | 2 074 tkr | 1 817 tkr | 1 153 tkr | 1 481 tkr | 1 402 tkr | 1 144 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 912 tkr | 412 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 912 tkr | 412 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 501 tkr | 103 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 17 tkr | 726 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 17 tkr | 726 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −726 tkr | −619 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 726 tkr | 619 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 354 tkr | 1 637 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 17 tkr | 726 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 240 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 304 tkr | 1 587 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 304 tkr | 1 287 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 173 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 22 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 33 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 11 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 27 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 299 | 884 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 157 tkr | 175 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 98 tkr | 98 tkr |
| Periodiseringsfonder | 200 tkr | 440 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 169 tkr | 789 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 21 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Visual Agile Sweden ABHuvudarbetsställe
Klyftvägen 12, 141 41 Huddinge
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556863-7119
Registreringsdatum
7 september 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.