Vizible Future AB
559004-2460Aktiebolagreg. 2015
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
100 tkr
Resultat efter fin. poster
−9 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vallatorpsvägen 50, 187 52 Täby
Postadress
c/o Nordling, Vallatorpsvägen 50, 187 52 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall även bedriva verksamhet inom rese- och upplevelseindustrier. Företaget kommer också att erbjuda konsulttjänster inom rese & eventbranchen. Vizible Future kommer också arbeta med visst mediaarbete & erbjuda företag hjälp med att fördela sin marknadsbudget inom olika mediakanaler.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 9 tkr | −7 tkr | – |
| 2017 | 3 tkr | −6 tkr | – |
| 2018 | 2 tkr | −7 tkr | 19 tkr |
| 2019 | −0 tkr | −6 tkr | 13 tkr |
| 2020 | 1 118 tkr | 118 tkr | 97 tkr |
| 2021 | 12 335 tkr | 841 tkr | 586 tkr |
| 2022 | 3 573 tkr | 759 tkr | 853 tkr |
| 2023 | 1 188 tkr | −112 tkr | 658 tkr |
| 2024 | 358 tkr | −8 tkr | 547 tkr |
| 2025 | 100 tkr | −9 tkr | 538 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,4 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal −9 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −72,1 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 100 | 358 | 1 188 | 3 573 | 12 335 | 1 118 | −0 | 2 | 3 | 9 |
| Övriga rörelseintäkter | 125 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 225 | 358 | 1 188 | 3 573 | 12 335 | 1 118 | −0 | 2 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 117 | 951 | 1 475 | 9 760 | 524 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 190 | 185 | −64 | 1 320 | 1 715 | 476 | 6 | 9 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 7 | 18 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 190 | 302 | 894 | 2 813 | 11 475 | 1 001 | 6 | 9 | – | – |
| Rörelseresultat | 36 | 56 | 293 | 761 | 860 | 118 | −6 | −7 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 1 | 0 | −2 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 9 | 6 | 0 | 19 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −45 | −64 | −405 | −2 | −19 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −8 | −112 | 759 | 841 | 118 | −6 | −7 | −6 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −103 | 178 | −191 | −214 | −20 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −9 | −111 | 66 | 568 | 627 | 98 | −6 | −7 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 65 | 118 | 137 | 14 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −9 | −111 | 1 | 450 | 489 | 84 | −6 | −7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 233 | 299 | 326 | 452 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 233 | 299 | 326 | 452 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 46 | – | 0 | 379 | 554 | 509 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 434 | 444 | 467 | 696 | 554 | 509 | 0 | 2 | – | – |
| Kassa och bank | 19 | 0 | 301 | 446 | 1 731 | 0 | 19 | 23 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 453 | 444 | 768 | 1 141 | 2 285 | 509 | 19 | 25 | – | – |
| Summa tillgångar | 686 | 743 | 1 094 | 1 593 | 2 285 | 509 | 19 | 25 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 497 | 608 | 607 | 353 | 47 | −37 | −31 | −24 | – | – |
| Fritt eget kapital | 488 | 497 | 608 | 803 | 536 | 47 | −37 | −31 | – | – |
| Eget kapital | 538 | 547 | 658 | 853 | 586 | 97 | 13 | 19 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 247 | 425 | 234 | 20 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 106 | 160 | 156 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 3 | 91 | 257 | 368 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 146 | 151 | 14 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 42 | 35 | 33 | 316 | 1 464 | 392 | 6 | 6 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 686 | 743 | 1 094 | 1 593 | 2 285 | 509 | 19 | 25 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 195 | 184 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,4 % | 73,7 % | 78,1 % | 74,7 % | 33,8 % | 22,2 % | 67 % | 74,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 068 % | 1 267 % | 2 328 % | 361 % | 156 % | 130 % | 303 % | 397 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 35,8 % | 15,8 % | 24,7 % | 21,3 % | 7 % | 10,5 % | 592 400 % | −365,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −9 % | −2,2 % | −9,4 % | 21,2 % | 6,8 % | 10,5 % | 600 000 % | −350 % | −200 % | −77,8 % |
| Omsättningstillväxt | −72,1 % | −69,9 % | −66,8 % | −71 % | 1 003,3 % | – | −100,1 % | −33,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,7 % | −20,3 % | 0,1 % | 52,8 % | 83,5 % | 86,7 % | −46 % | −38,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 27 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 24 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 208 tkr | 250 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 42 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 192 tkr | 150 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −9 tkr | −111 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 51 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −9 tkr | −111 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 111 tkr | −734 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −111 tkr | 734 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 247 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 248 tkr | 250 tkr |
| Forslag disposition | 488 tkr | 497 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 488 tkr | 497 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 8 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 350 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 42 tkr | 56 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | – | 350 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 140 tkr | 186 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 12 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 106 tkr | 109 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 350 tkr | 350 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 350 tkr | 350 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Vizible Future ABHuvudarbetsställe
Vallatorpsvägen 50, 187 52 Täby
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559004-2460
Registreringsdatum
17 februari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
- SNI 82.990 – Diverse övrig stödverksamhet till företag
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 79.900 – Turist- och bokningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.