VM Gruppen Blekinge AB
559184-9426Aktiebolagreg. 2018
Ronneby, Blekinge län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vierydsvägen 82, 372 90 Ronneby
Postadress
c/o Strömberg, Vierydsvägen 82, 372 90 Ronneby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, värdepapper och därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | – | 251 tkr | 301 tkr |
| 2021 | – | 1 601 tkr | 1 626 tkr |
| 2022 | – | 1 599 tkr | 3 225 tkr |
| 2023 | – | 352 tkr | 2 377 tkr |
| 2023 | – | 5 190 tkr | 5 266 tkr |
| 2024 | – | 7 875 tkr | 8 341 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −1 tkr | 24 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 24 | 55 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 31 | 325 | 1 | 1 | 1 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 55 | 380 | 1 | 1 | 1 | 0 | – |
| Rörelseresultat | −1 | −55 | −380 | −1 | −1 | −1 | 0 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 353 | 1 600 | 1 600 | 300 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 8 | 33 | – | 0 | 2 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 7 930 | 5 570 | 353 | 1 600 | 1 602 | 251 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 7 875 | 5 190 | 352 | 1 599 | 1 601 | 251 | 0 |
| Resultat före skatt | −1 | 7 875 | 5 190 | 352 | 1 599 | 1 601 | 251 | – |
| Årets resultat | −1 | 7 875 | 5 190 | 352 | 1 599 | 1 601 | 251 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 220 | 2 005 | 2 220 | 2 220 | 2 000 | 1 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 220 | 2 005 | 2 220 | 2 220 | 2 000 | 1 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 | 16 | 153 | 1 400 | 1 600 | 0 | – |
| Kassa och bank | 24 | 8 120 | 3 246 | 3 | 5 | 26 | 900 | – |
| Omsättningstillgångar | 24 | 8 121 | 3 262 | 157 | 1 405 | 1 626 | 900 | – |
| Summa tillgångar | 24 | 8 341 | 5 266 | 2 377 | 3 625 | 3 626 | 901 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 0 | 441 | 52 | 2 000 | 1 601 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | −1 | 8 316 | 5 241 | 2 352 | 3 200 | 1 601 | 251 | – |
| Eget kapital | 24 | 8 341 | 5 266 | 2 377 | 3 225 | 1 626 | 301 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 550 | – |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | 0 | 400 | 2 000 | 50 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 24 | 8 341 | 5 266 | 2 377 | 3 625 | 3 626 | 901 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 8 316 | 2 600 | 2 300 | 1 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 89 % | 44,8 % | 33,4 % | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | 351 % | 81 % | 1 800 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,7 % | 94,4 % | 98,6 % | 14,8 % | 49,6 % | 98,5 % | 83,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 20 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −880 | 7 875 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −880 | 7 875 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | −5 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 7 875 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | 5 190 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 441 tkr | 4 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 24 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −880 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 8 316 tkr | – |
| Forslag disposition | −880 | 8 316 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −880 | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 8 316 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 | 983 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 7 922 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 aug. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 aug. 2022 – 31 juli 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 aug. 2021 – 31 juli 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 nov. 2020 – 31 juli 2021 · Inlämnad –
VM Gruppen Blekinge ABHuvudarbetsställe
Vierydsvägen 82, 372 90 Ronneby
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559184-9426
Registreringsdatum
11 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ronneby, Blekinge län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.