VM05 GamlaVäster AB
556961-4661Aktiebolagreg. 2014
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 167 tkr
Resultat efter fin. poster
465 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ostindiefararegatan 5, 211 33 Malmö
Postadress
c/o Johan Carlström, Ostindiefararegatan 5, 211 33 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Konsultation inom förädling av kaffe, konsultation inom arkitektur.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 580 tkr | 138 tkr | – |
| 2021 | 680 tkr | 225 tkr | – |
| 2022 | 786 tkr | 293 tkr | 793 tkr |
| 2023 | 857 tkr | 252 tkr | 829 tkr |
| 2024 | 974 tkr | 353 tkr | 914 tkr |
| 2025 | 1 167 tkr | 465 tkr | 1 077 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 39,9 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 19,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 167 | 974 | 857 | 786 | 680 | 580 |
| Rörelseintäkter | 1 167 | 974 | 857 | 786 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 75 | 70 | 43 | 48 | – | – |
| Personalkostnader | 675 | 600 | 590 | 519 | – | – |
| Rörelsekostnader | 750 | 670 | 634 | 567 | – | – |
| Rörelseresultat | 417 | 304 | 223 | 219 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 2 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 49 | 49 | 29 | 74 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 465 | 353 | 252 | 293 | 225 | 138 |
| Resultat före skatt | 465 | 353 | 252 | 293 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 87 | 62 | 46 | 45 | – | – |
| Årets resultat | 378 | 290 | 206 | 248 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 255 | 255 | 255 | 255 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 255 | 255 | 255 | 255 | – | – |
| Kundfordringar | 790 | 606 | 288 | 353 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 803 | 607 | 288 | 353 | – | – |
| Kassa och bank | 288 | 261 | 470 | 371 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 092 | 868 | 758 | 724 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 347 | 1 123 | 1 013 | 979 | 834 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 649 | 574 | 573 | 495 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 027 | 864 | 779 | 743 | – | – |
| Eget kapital | 1 077 | 914 | 829 | 793 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 53 | 33 | 38 | 32 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 270 | 210 | 185 | 186 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 347 | 1 123 | 1 013 | 979 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 150 | 150 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80 % | 81,4 % | 81,8 % | 81 % | – | – |
| Kassalikviditet | 405 % | 414 % | 411 % | 389 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 35,7 % | 31,2 % | 26,1 % | 27,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 39,9 % | 36,2 % | 29,4 % | 37,3 % | 33,1 % | 23,9 % |
| Omsättningstillväxt | 19,8 % | 13,6 % | 9,1 % | 15,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,1 % | 31,7 % | 24,8 % | 31,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 167 tkr | – | 857 tkr | 786 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 255 tkr | 255 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 145 tkr | 145 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 378 tkr | 290 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 378 tkr | 290 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −290 tkr | −206 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 290 tkr | 206 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 215 tkr | 205 tkr |
| Forslag disposition | 1 027 tkr | 864 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 827 tkr | 714 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 150 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 420 | 408 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 25 | 25 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 90 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 15 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 15 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 209 tkr | 169 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 50 tkr | 50 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
VM05 GamlaVäster ABHuvudarbetsställe
Ostindiefararegatan 5, 211 33 Malmö
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556961-4661
Registreringsdatum
10 februari 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.