VP Älvsjö AB
559344-5082Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 652 tkr
Resultat efter fin. poster
−101 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Folkungagatan 108, 116 30 Stockholm
Postadress
c/o Saldo Redovisning, Folkungagatan 108, 116 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska driva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 001 tkr | −329 tkr | −304 tkr |
| 2023 | 2 626 tkr | −432 tkr | 65 tkr |
| 2024 | 3 164 tkr | 65 tkr | 131 tkr |
| 2025 | 3 652 tkr | −101 tkr | 30 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3,9 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −2,8 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 15,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 652 | 3 164 | 2 626 | 2 001 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 16 | – |
| Rörelseintäkter | 3 652 | 3 164 | 2 641 | 2 001 |
| Råvaror och förnödenheter | 16 | 8 | 25 | −85 |
| Handelsvaror | 1 069 | 985 | 928 | 537 |
| Övriga externa kostnader | 2 562 | 1 981 | 2 005 | 1 841 |
| Av- och nedskrivningar | 101 | 109 | 93 | 37 |
| Rörelsekostnader | 3 748 | 3 082 | 3 051 | 2 329 |
| Rörelseresultat | −96 | 82 | −410 | −328 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 17 | 23 | 0 |
| Finansiella poster | −5 | −16 | −22 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −101 | 65 | −432 | −329 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 130 | – |
| Resultat före skatt | −101 | 65 | −302 | −329 |
| Årets resultat | −101 | 65 | −302 | −329 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 650 | 751 | 691 | 656 |
| Anläggningstillgångar | 650 | 751 | 691 | 656 |
| Varulager | 36 | 52 | 60 | 85 |
| Kundfordringar | 7 | 0 | 31 | – |
| Kortfristiga fordringar | 76 | 312 | 234 | 701 |
| Kassa och bank | 2 | 10 | 20 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 114 | 374 | 314 | 792 |
| Summa tillgångar | 764 | 1 125 | 1 006 | 1 447 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 106 | 40 | 342 | – |
| Fritt eget kapital | 5 | 106 | 40 | −329 |
| Eget kapital | 30 | 131 | 65 | −304 |
| Långfristiga skulder | 0 | 167 | 189 | 319 |
| Leverantörsskulder | 552 | 828 | 713 | 1 110 |
| Kortfristiga skulder | 734 | 828 | 752 | 1 431 |
| Summa eget kapital och skulder | 764 | 1 125 | 1 006 | 1 447 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3,9 % | 11,6 % | 6,5 % | −21 % |
| Kassalikviditet | 11 % | 39 % | 34 % | 49 % |
| Rörelsemarginal | −2,6 % | 2,6 % | −15,6 % | −16,4 % |
| Vinstmarginal | −2,8 % | 2,1 % | −16,5 % | −16,4 % |
| Omsättningstillväxt | 15,4 % | 20,5 % | 31,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −339,8 % | 50,1 % | −463,7 % | 108,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −101 tkr | 65 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −101 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −65 tkr | 302 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 65 tkr | −302 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 30 tkr | 131 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −101 tkr | 65 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 650 tkr | 741 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 911 tkr | 911 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 260 tkr | 169 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 169 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 91 tkr | 82 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 229 tkr |
| Forslag disposition | 5 tkr | 106 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 tkr | 106 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 80 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 80 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 27 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 36 tkr | 52 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 62 tkr | 40 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 167 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 162 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 4 nov. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
VP Älvsjö ABHuvudarbetsställe
Folkungagatan 108, 116 30 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559344-5082
Registreringsdatum
4 november 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.