VS Kapacitet AB
559420-5634Aktiebolagreg. 2023
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 164 tkr
Resultat efter fin. poster
443 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
1
VS Kapacitet
VS Kapacitet
vskapacitet.com
Adresser
Besöksadress
Lindbogatan 7, 212 32 Malmö
Postadress
Lindbogatan 7, 212 32 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer att bedriva försäljning av tjänster och produkter inom skönhets- och hårvård samt uthyrning av en del av lokal. Företaget bedriver även verksamhet som teknisk konsult inom VVS, tillhandahålla service och installation inom VVS anläggningar samt försäljning av produkter inom bygg och VVS. Företaget kommer även att förvärva aktier och andelar i andra bolag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 303 tkr | 162 tkr | 153 tkr |
| 2024 | 678 tkr | 74 tkr | 197 tkr |
| 2025 | 1 164 tkr | 443 tkr | 286 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 38,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 71,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 164 | 678 | 303 |
| Övriga rörelseintäkter | 173 | 180 | 50 |
| Rörelseintäkter | 1 336 | 858 | 353 |
| Råvaror och förnödenheter | 203 | 133 | – |
| Övriga externa kostnader | 615 | 586 | 157 |
| Personalkostnader | 27 | 19 | – |
| Av- och nedskrivningar | 48 | 48 | 35 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 893 | 786 | 191 |
| Rörelseresultat | 443 | 72 | 162 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | 2 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 443 | 74 | 162 |
| Bokslutsdispositioner | −114 | −18 | – |
| Resultat före skatt | 329 | 56 | 162 |
| Skatt på årets resultat | 71 | 12 | 34 |
| Årets resultat | 258 | 44 | 128 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 109 | 157 | 155 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | – |
| Anläggningstillgångar | 119 | 167 | 155 |
| Kundfordringar | 8 | 106 | – |
| Kortfristiga fordringar | 56 | 160 | 45 |
| Kassa och bank | 406 | 113 | 104 |
| Omsättningstillgångar | 462 | 273 | 149 |
| Summa tillgångar | 581 | 440 | 304 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 | 128 | – |
| Fritt eget kapital | 261 | 172 | 128 |
| Eget kapital | 286 | 197 | 153 |
| Obeskattade reserver | 132 | 18 | – |
| Leverantörsskulder | 58 | 53 | – |
| Skatteskulder | 40 | 26 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 163 | 225 | 151 |
| Summa eget kapital och skulder | 581 | 440 | 304 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 170 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,2 % | 48,1 % | 50,4 % |
| Kassalikviditet | 283 % | 122 % | 99 % |
| Rörelsemarginal | 38,1 % | 10,6 % | 53,4 % |
| Vinstmarginal | 38,1 % | 10,9 % | 53,4 % |
| Omsättningstillväxt | 71,6 % | 123,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 90,4 % | 22,4 % | 83,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 164 tkr | 678 tkr | 303 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 10 tkr | 10 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 258 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 258 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | −128 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 170 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −114 tkr | −18 tkr |
| Forslag disposition | 261 tkr | 172 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 161 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | 170 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 52 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 109 tkr | 157 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 239 tkr | 239 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 130 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 48 tkr | 48 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −3 tkr | −2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 45 tkr | 132 tkr |
| Periodiseringsfonder | 132 tkr | 18 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 2 feb. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
VS Kapacitet ABHuvudarbetsställe
Lindbogatan 7, 212 32 Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559420-5634
Registreringsdatum
2 februari 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
Övriga registrerade namn
1 st
- Dockans Sax andthe City – särskilt företagsnamn, registrerat 2 februari 2023. För den del av verksamheten som avser försäljning av tjänster och produkter inom skönhets- och hårvård samt uthyrning av en del av lokal.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.