VX2 Invest AB
559298-7159Aktiebolagreg. 2021
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Segeparksgatan 18 Lgh 1501, 212 50 Malmö
Postadress
c/o Vince Racz, Segeparksgatan 18 Lgh 1501, 212 50 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller via dotterbolag äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 0 tkr | 37 tkr | 355 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −10 tkr | 947 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −12 tkr | 1 278 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 tkr | 1 277 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −1 tkr | 1 276 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 5 | 4 | 5 | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 5 | 4 | 5 | – |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −5 | −4 | −5 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | 0 | 5 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −7 | −6 | 42 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −1 | −12 | −10 | 37 | – |
| Resultat före skatt | −1 | −1 | −12 | −10 | 37 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 8 | – |
| Årets resultat | −1 | −1 | −12 | −10 | 29 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 852 | 1 852 | 1 852 | 1 045 | 363 | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 1 | −91 | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 853 | 1 853 | 1 854 | 955 | 363 | – |
| Summa tillgångar | 1 853 | 1 853 | 1 854 | 955 | 363 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 252 | 1 253 | 1 265 | 330 | 301 | – |
| Fritt eget kapital | 1 251 | 1 252 | 1 253 | 922 | 330 | – |
| Eget kapital | 1 276 | 1 277 | 1 278 | 947 | 355 | – |
| Långfristiga skulder | 575 | 575 | 575 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 8 | 8 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 | 1 | 0 | 8 | 8 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 853 | 1 853 | 1 854 | 955 | 363 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,9 % | 68,9 % | 69 % | 99,2 % | 97,8 % | – |
| Kassalikviditet | 96 198 % | 321 659 % | 494 282 % | 12 078 % | 4 592 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | −0,1 % | −1 % | −1,1 % | 8,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 tkr | −1 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 575 tkr | 575 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 200 |
| Forandring eget kapital totalt | 1 276 tkr | 1 277 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 200 |
| Forslag disposition | 1 251 tkr | 1 252 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 251 tkr | 1 252 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 897 | 886 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 852 tkr | 1 852 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 576 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 27 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
VX2 Invest ABHuvudarbetsställe
Segeparksgatan 18 Lgh 1501, 212 50 Malmö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559298-7159
Registreringsdatum
27 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.