swereg

Vybag AB

559169-0739Aktiebolagreg. 2018

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Stehag, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

0 tkr

−100 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−262 tkr

−204 % mot föregående år

Soliditet

82 %

+27,2 p.e. mot föregående år

Anställda

0

−100 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Mossabäcksvägen 1, 241 74 Stehag

Postadress

c/o Sergejs Paskovskis, Mossabäcksvägen 1, 241 74 Stehag

Verksamhetsbeskrivning

Konsultverksamhet inom IT

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20191 365 tkr164 tkr143 tkr
20201 186 tkr240 tkr285 tkr
20211 336 tkr264 tkr243 tkr
20221 417 tkr304 tkr274 tkr
20231 171 tkr182 tkr261 tkr
20241 580 tkr252 tkr249 tkr
20250 tkr−262 tkr225 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 82,2 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning01 5801 1711 4171 3361 1861 365
Övriga rörelseintäkter10–0714
Rörelseintäkter11 5801 1711 4171 3431 1871 369
Råvaror och förnödenheter018669342295506716
Övriga externa kostnader22925410642565342
Personalkostnader33869810725725373423
Övriga rörelsekostnader1183231424
Rörelsekostnader2641 3289881 1111 0799471 205
Rörelseresultat−262253183306264240164
Ränteintäkter och liknande0000–––
Räntekostnader och liknande0112001
Finansiella poster0−0−1−2−0−0−1
Resultat efter finansiella poster−262252182304264240164
Bokslutsdispositioner2720−46−76−65−60−42
Resultat före skatt10252136228199180122
Skatt på årets resultat4542948413928
Årets resultat619910718115814293

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Kundfordringar0144440294329275211
Kortfristiga fordringar60170456296329275236
Kassa och bank226700242394244315135
Omsättningstillgångar286870698690572589371
Summa tillgångar290870698690572589371
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat1691104433593–
Fritt eget kapital17519921122419323593
Eget kapital225249261274243285143
Obeskattade reserver1728928924316710242
Leverantörsskulder514231263965
Skatteskulder06020474818
Kortfristiga skulder44331148173162202186
Summa eget kapital och skulder286870698690572589371

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda0111111
Föreslagen utdelning (tkr)–30210120150200–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet82,2 %55 %70,2 %67,7 %65,6 %62,1 %47,6 %
Kassalikviditet651 %262 %471 %399 %353 %291 %200 %
Rörelsemarginal–16 %15,6 %21,6 %19,8 %20,3 %12 %
Vinstmarginal–16 %15,5 %21,5 %19,8 %20,2 %12 %
Omsättningstillväxt−100 %34,9 %−17,4 %6,1 %12,7 %−13,1 %–
Avkastning på eget kapital2,5 %79,7 %41 %66,1 %65 %49,7 %65,1 %
Omsättning per anställd–1 580 tkr1 171 tkr1 417 tkr1 336 tkr1 186 tkr1 365 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (13)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital6 tkr199 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat6 tkr199 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−199 tkr−107 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning199 tkr107 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning30 tkr210 tkr
Forandring periodiseringsfond272 tkr0
Forslag disposition175 tkr199 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning175 tkr169 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter10 tkr10 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga49 tkr16 tkr
Ovriga kortfristiga skulder31 tkr302 tkr
Periodiseringsfonder17 tkr289 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter8 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 24 aug. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –

  • Vybag ABHuvudarbetsställe

    Mossabäcksvägen 1, 241 74 Stehag

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559169-0739

Registreringsdatum

24 augusti 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Eslöv, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler