W-linds Marine & Motor AB
556550-6192Aktiebolagreg. 1997
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
653 tkr
Resultat efter fin. poster
−102 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skepparvägen 27, 184 92 Åkersberga
Postadress
Skepparvägen 27, 184 92 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Bärgning, bil-och båttransporter, service och underhåll av fordon och båtar, förvaring och uppställning av fordon och båtar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 115 tkr | 39 tkr | – |
| 2018 | 1 899 tkr | 492 tkr | – |
| 2019 | 1 892 tkr | 601 tkr | 886 tkr |
| 2020 | 1 073 tkr | −182 tkr | 732 tkr |
| 2021 | 728 tkr | −362 tkr | 370 tkr |
| 2022 | 724 tkr | −253 tkr | 117 tkr |
| 2023 | 700 tkr | −139 tkr | 79 tkr |
| 2024 | 822 tkr | 139 tkr | 218 tkr |
| 2025 | 653 tkr | −102 tkr | 116 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57,3 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal −15,6 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −20,6 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 653 | 822 | 700 | 724 | 728 | 1 073 | 1 892 | 1 899 | 1 115 |
| Övriga rörelseintäkter | 120 | 300 | 0 | 121 | 165 | 62 | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 772 | 1 122 | 700 | 845 | 894 | 1 135 | 1 898 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 15 | 3 | 3 | 16 | 17 | 29 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 522 | 557 | 527 | 581 | 715 | 704 | 736 | – | – |
| Personalkostnader | 334 | 333 | 230 | 416 | 445 | 454 | 389 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 78 | 78 | 98 | 80 | 142 | 145 | – | – |
| Rörelsekostnader | 874 | 983 | 839 | 1 097 | 1 256 | 1 317 | 1 298 | – | – |
| Rörelseresultat | −102 | 139 | −138 | −253 | −362 | −181 | 599 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −0 | −0 | 0 | −0 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −102 | 139 | −139 | −253 | −362 | −182 | 601 | 492 | 39 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 158 | −158 | – | – |
| Resultat före skatt | −102 | 139 | −139 | −253 | −362 | −24 | 443 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 101 | – | – |
| Årets resultat | −102 | 139 | −139 | −253 | −362 | −24 | 341 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 18 | 60 | 138 | 216 | 224 | 184 | 146 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 18 | 60 | 138 | 216 | 224 | 184 | 146 | – | – |
| Kundfordringar | 45 | 87 | 86 | 121 | 74 | −0 | 8 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 97 | 88 | 129 | 131 | 184 | 145 | – | – |
| Kassa och bank | 138 | 202 | 16 | 13 | 126 | 557 | 993 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 185 | 300 | 104 | 142 | 258 | 741 | 1 139 | – | – |
| Summa tillgångar | 203 | 360 | 242 | 358 | 482 | 925 | 1 285 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | – | – |
| Balanserat resultat | 102 | −38 | 101 | 254 | 616 | 639 | 428 | – | – |
| Fritt eget kapital | −0 | 102 | −38 | 1 | 254 | 616 | 769 | – | – |
| Eget kapital | 116 | 218 | 79 | 117 | 370 | 732 | 886 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 158 | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | 45 | 47 | 8 | 18 | 19 | 23 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 50 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 87 | 142 | 163 | 241 | 112 | 193 | 241 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 203 | 360 | 242 | 358 | 482 | 925 | 1 285 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,3 % | 60,6 % | 32,5 % | 32,7 % | 76,8 % | 79,2 % | 78,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 213 % | 211 % | 64 % | 59 % | 230 % | 385 % | 473 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −15,6 % | 17 % | −19,8 % | −34,9 % | −49,8 % | −16,9 % | 31,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −15,6 % | 16,9 % | −19,9 % | −34,9 % | −49,7 % | −17 % | 31,8 % | 25,9 % | 3,5 % |
| Omsättningstillväxt | −20,6 % | 17,4 % | −3,3 % | −0,5 % | −32,2 % | −43,3 % | −0,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −87,7 % | 64 % | −176,5 % | −215,9 % | −97,9 % | −3,2 % | 38,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 327 tkr | 411 tkr | 350 tkr | 362 tkr | 364 tkr | 537 tkr | 1 892 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −102 tkr | 139 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −102 tkr | 139 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −139 tkr | 139 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 139 tkr | −139 tkr |
| Forslag disposition | −190 | 102 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −190 | 102 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 18 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 204 tkr | 1 765 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 186 tkr | 1 705 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 120 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 96 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 44 tkr | 87 tkr |
| Reservfond | 16 tkr | 16 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 21 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
W-linds Marine & Motor ABHuvudarbetsställe
Skepparvägen 27, 184 92 Åkersberga
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556550-6192
Registreringsdatum
29 december 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
- SNI 33.150 – Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.