Wahlund & Ståhl AB
559306-3810Aktiebolagreg. 2021
Knivsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 979 tkr
Resultat efter fin. poster
527 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Törevägen 1, 741 42 Knivsta
Postadress
c/o Wahlund, Törevägen 1, 741 42 Knivsta
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom Quality management,teknisk industri samt försäljning. Bolaget ska även utföra underhåll- och skötselarbete på fastigheter samt förvärva och äga aktier i andra företag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 177 tkr | 148 tkr | 113 tkr |
| 2022 | 2 291 tkr | 854 tkr | 621 tkr |
| 2023 | 2 532 tkr | 573 tkr | 848 tkr |
| 2024 | 3 181 tkr | 1 011 tkr | 1 285 tkr |
| 2025 | 2 979 tkr | 527 tkr | 1 351 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,3 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 17,7 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −6,4 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 979 | 3 181 | 2 532 | 2 291 | 177 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 97 | 126 | 63 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 076 | 3 307 | 2 595 | 2 291 | 177 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 493 | 305 | – | – |
| Handelsvaror | 591 | 363 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 177 | 233 | 221 | 70 | 3 | – |
| Personalkostnader | 1 794 | 1 719 | 1 324 | 1 063 | 26 | – |
| Rörelsekostnader | 2 562 | 2 316 | 2 039 | 1 438 | 29 | – |
| Rörelseresultat | 513 | 991 | 557 | 853 | 148 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 16 | 25 | 16 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 14 | 20 | 16 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 527 | 1 011 | 573 | 854 | 148 | – |
| Bokslutsdispositioner | −136 | −257 | −146 | −213 | −37 | – |
| Resultat före skatt | 391 | 754 | 427 | 640 | 111 | – |
| Skatt på årets resultat | 125 | 118 | 90 | 132 | 23 | – |
| Årets resultat | 266 | 637 | 337 | 508 | 88 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 700 | – | – | 0 | 25 | – |
| Anläggningstillgångar | 700 | – | – | 0 | 25 | – |
| Kundfordringar | 242 | 461 | 434 | 155 | 221 | – |
| Kortfristiga fordringar | 299 | 578 | 611 | 167 | 221 | – |
| Kassa och bank | 1 697 | 1 942 | 1 273 | 1 185 | 21 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 997 | 2 520 | 1 885 | 1 352 | 243 | – |
| Summa tillgångar | 2 697 | 2 520 | 1 885 | 1 352 | 268 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 060 | 623 | 486 | 88 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 326 | 1 260 | 823 | 596 | 88 | – |
| Eget kapital | 1 351 | 1 285 | 848 | 621 | 113 | – |
| Obeskattade reserver | 789 | 653 | 396 | 250 | 37 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 25 | – |
| Leverantörsskulder | 85 | 3 | 53 | 27 | 32 | – |
| Skatteskulder | 42 | 119 | 246 | 160 | 23 | – |
| Kortfristiga skulder | 557 | 583 | 640 | 481 | 93 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 697 | 2 520 | 1 885 | 1 352 | 268 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 200 | 110 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,3 % | 71,5 % | 61,7 % | 60,6 % | 53,1 % | – |
| Kassalikviditet | 358 % | 432 % | 294 % | 281 % | 261 % | – |
| Rörelsemarginal | 17,2 % | 31,2 % | 22 % | 37,2 % | 83,4 % | – |
| Vinstmarginal | 17,7 % | 31,8 % | 22,6 % | 37,3 % | 83,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | −6,4 % | 25,6 % | 10,6 % | 1 193,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,7 % | 49,6 % | 39,8 % | 81,8 % | 77,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 979 tkr | 1 591 tkr | 1 266 tkr | 2 291 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 700 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 700 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 266 tkr | 637 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 266 tkr | 637 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −637 tkr | −137 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 637 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 351 tkr | 1 285 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 266 tkr | 637 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −136 tkr | −257 tkr |
| Forslag disposition | 1 326 tkr | 1 260 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 126 tkr | 1 060 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 20 tkr | 91 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 38 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 209 tkr | 213 tkr |
| Periodiseringsfonder | 789 tkr | 653 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 221 tkr | 248 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 10 mars 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Wahlund & Ståhl ABHuvudarbetsställe
Törevägen 1, 741 42 Knivsta
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559306-3810
Registreringsdatum
10 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Knivsta, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.