Wallberg Bygg & Hissteknik AB
556934-1620Aktiebolagreg. 2013
Sundbyberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 707 tkr
Resultat efter fin. poster
404 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skolgatan 9, 172 31 Sundbyberg
Postadress
c/o Lars Wallberg, Skolgatan 9, 172 31 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Tillhandahålla konsulttjänster inom bygg och hissteknik.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 708 tkr | 325 tkr | – |
| 2020 | 1 402 tkr | 392 tkr | – |
| 2021 | 1 280 tkr | 232 tkr | 992 tkr |
| 2022 | 2 211 tkr | 351 tkr | 771 tkr |
| 2023 | 1 919 tkr | 417 tkr | 702 tkr |
| 2024 | 1 245 tkr | 53 tkr | 544 tkr |
| 2025 | 1 707 tkr | 404 tkr | 634 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 23,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 37,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 707 | 1 245 | 1 919 | 2 211 | 1 280 | 1 402 | 1 708 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 707 | 1 245 | 1 919 | 2 211 | 1 300 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 41 | 58 | 341 | 630 | 23 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 299 | 244 | 329 | 419 | 293 | – | – |
| Personalkostnader | 911 | 842 | 821 | 804 | 750 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 48 | 11 | 6 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 303 | 1 192 | 1 502 | 1 859 | 1 068 | – | – |
| Rörelseresultat | 404 | 53 | 417 | 352 | 232 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | −1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 404 | 53 | 417 | 351 | 232 | 392 | 325 |
| Bokslutsdispositioner | −101 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 303 | 53 | 417 | 351 | 232 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 63 | 11 | 86 | 72 | 48 | – | – |
| Årets resultat | 241 | 42 | 331 | 279 | 184 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 151 | 171 | 218 | 24 | 30 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 151 | 171 | 218 | 24 | 30 | – | – |
| Kundfordringar | 143 | 135 | 290 | 304 | 138 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 413 | 256 | 309 | 399 | 322 | – | – |
| Kassa och bank | 474 | 240 | 300 | 617 | 916 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 887 | 496 | 609 | 1 016 | 1 238 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 038 | 667 | 827 | 1 040 | 1 268 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 344 | 452 | 321 | 442 | 758 | – | – |
| Fritt eget kapital | 584 | 494 | 652 | 721 | 942 | – | – |
| Eget kapital | 634 | 544 | 702 | 771 | 992 | – | – |
| Obeskattade reserver | 101 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 5 | 11 | 70 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | −71 | −85 | −109 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 302 | 123 | 125 | 269 | 276 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 038 | 667 | 827 | 1 040 | 1 268 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 150 | 200 | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,9 % | 81,5 % | 84,8 % | 74,1 % | 78,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 293 % | 402 % | 486 % | 378 % | 448 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 23,7 % | 4,3 % | 21,7 % | 15,9 % | 18,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 23,7 % | 4,2 % | 21,7 % | 15,9 % | 18,1 % | 28 % | 19,1 % |
| Omsättningstillväxt | 37,1 % | −35,1 % | −13,2 % | 72,8 % | −8,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 37,9 % | 7,6 % | 47,2 % | 36,2 % | 18,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 707 tkr | 1 245 tkr | 1 919 tkr | 2 211 tkr | 1 280 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 241 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 241 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −42 tkr | −331 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 42 tkr | 331 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −101 tkr | – |
| Forslag disposition | 584 tkr | 494 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 434 tkr | 344 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 150 tkr | 150 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 186 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 151 tkr | 171 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 300 tkr | 269 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 149 tkr | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 31 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 51 tkr | 48 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 84 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 137 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 101 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 153 tkr | 119 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Wallberg Bygg & Hissteknik ABHuvudarbetsställe
Skolgatan 9, 172 31 Sundbyberg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556934-1620
Registreringsdatum
11 juni 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.240 – Andra bygginstallationer
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.