Walldco AB
556969-2311Aktiebolagreg. 2014
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 730 tkr
Resultat efter fin. poster
12 622 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fröken Bergstens Väg 26, 806 46 Gävle
Postadress
Fröken Bergstens Väg 26, 806 46 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva rådgivning konsultationer samt biträde med administration inom kommunikations och vårdbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 154 tkr | −236 tkr | – |
| 2017 | 2 tkr | −290 tkr | – |
| 2018 | 2 tkr | −530 tkr | 601 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 5 932 tkr | 5 983 tkr |
| 2020 | 52 tkr | 1 195 tkr | 5 677 tkr |
| 2021 | 222 tkr | 3 648 tkr | 7 450 tkr |
| 2022 | 2 022 tkr | 1 277 tkr | 7 978 tkr |
| 2023 | 2 472 tkr | 1 151 tkr | 6 994 tkr |
| 2024 | 2 533 tkr | 2 534 tkr | 7 353 tkr |
| 2025 | 2 730 tkr | 12 622 tkr | 18 152 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,9 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 462,4 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 7,8 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 730 | 2 533 | 2 472 | 2 022 | 222 | 52 | 0 | 2 | 2 | 154 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 106 | 0 | 63 | 0 | 41 | 16 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 730 | 2 533 | 2 578 | 2 022 | 285 | 52 | 41 | 18 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 81 | 70 | 49 | 73 | – | 15 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 58 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 414 | 271 | 81 | 120 | 154 | 265 | 139 | 173 | – | – |
| Personalkostnader | 629 | 171 | 122 | 137 | 146 | 195 | 265 | 325 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 379 | 223 | 217 | 198 | 244 | 131 | 117 | 40 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 504 | 735 | 468 | 528 | 603 | 607 | 521 | 543 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 226 | 1 798 | 2 110 | 1 494 | −318 | −555 | −480 | −524 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 2 040 | 1 530 | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 138 | 84 | 37 | 0 | 18 | 119 | 47 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 59 | 72 | 74 | 35 | 27 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 11 396 | 736 | −958 | −217 | 3 966 | 1 749 | 6 412 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 12 622 | 2 534 | 1 151 | 1 277 | 3 648 | 1 195 | 5 932 | −530 | −290 | −236 |
| Resultat före skatt | 12 622 | 2 534 | 1 151 | 1 277 | 3 648 | 1 195 | 5 932 | −530 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 324 | 375 | 135 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 12 298 | 2 159 | 1 017 | 1 277 | 3 648 | 1 195 | 5 932 | −530 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 766 | 365 | 588 | 499 | 696 | 423 | 554 | 169 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 480 | 4 292 | 4 292 | 4 792 | 4 792 | 2 385 | 25 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 245 | 4 657 | 4 880 | 5 291 | 5 488 | 2 808 | 579 | 194 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 61 | 19 | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 060 | 579 | 522 | 5 | 17 | 1 771 | 122 | 112 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 704 | 2 198 | 1 114 | 2 036 | 1 092 | 800 | 1 117 | 135 | – | – |
| Kassa och bank | 9 406 | 2 167 | 2 331 | 2 504 | 2 957 | 2 074 | 4 206 | 281 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 15 170 | 4 944 | 3 967 | 4 544 | 4 067 | 4 645 | 5 445 | 528 | – | – |
| Summa tillgångar | 20 415 | 9 601 | 8 846 | 9 835 | 9 555 | 7 453 | 6 024 | 722 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 803 | 5 144 | 5 928 | 6 650 | 3 752 | 4 433 | 1 | 1 082 | – | – |
| Fritt eget kapital | 18 102 | 7 303 | 6 944 | 7 928 | 7 400 | 5 627 | 5 933 | 551 | – | – |
| Eget kapital | 18 152 | 7 353 | 6 994 | 7 978 | 7 450 | 5 677 | 5 983 | 601 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 498 | 1 532 | 1 565 | 1 599 | 1 633 | 1 667 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 14 | 2 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 563 | 510 | 135 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 766 | 716 | 286 | 258 | 472 | 109 | 41 | 121 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 20 415 | 9 601 | 8 846 | 9 835 | 9 555 | 7 453 | 6 024 | 722 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 000 | 1 500 | 1 800 | – | – | – | 600 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,9 % | 76,6 % | 79,1 % | 81,1 % | 78 % | 76,2 % | 99,3 % | 83,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 981 % | 691 % | 1 385 % | 1 762 % | 862 % | 4 270 % | 13 171 % | 437 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 44,9 % | 71 % | 85,4 % | 73,9 % | −143,2 % | −1 070,4 % | – | −26 272,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 462,4 % | 100,1 % | 46,6 % | 63,2 % | 1 643,3 % | 2 304,9 % | – | −26 587,2 % | −14 499,9 % | −153,6 % |
| Omsättningstillväxt | 7,8 % | 2,5 % | 22,3 % | 810,8 % | 328,3 % | – | −100 % | −0,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 67,8 % | 29,4 % | 14,5 % | 16 % | 49 % | 21 % | 99,2 % | −88,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 730 tkr | 2 533 tkr | – | – | 222 tkr | 52 tkr | 0 tkr | 2 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (47)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 | 1 991 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 1 991 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 51 tkr | 51 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 51 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 429 tkr | 2 250 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 429 tkr | 2 250 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 179 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 12 298 tkr | 2 159 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 12 298 tkr | 2 159 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 159 tkr | −1 017 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 159 tkr | 1 017 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | 1 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 18 152 tkr | 7 353 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 12 298 tkr | 2 159 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 500 tkr | 1 800 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 510 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 040 tkr | – |
| Forslag disposition | 18 102 tkr | 7 303 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 16 102 tkr | 5 803 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 18 tkr | 6 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | – | 250 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | – | 0,5 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | – | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 510 |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 0,51 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 766 tkr | 365 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 895 tkr | 1 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 129 tkr | 750 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 780 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 379 tkr | 223 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 344 tkr | 1 378 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 201 tkr | 805 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 704 tkr | 2 198 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 138 tkr | 143 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 34 tkr | 34 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 19 tkr | 19 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 479 tkr | 1 513 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 9 478 tkr | – |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 2 250 tkr | 2 250 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 29 tkr | 29 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Walldco ABHuvudarbetsställe
Fröken Bergstens Väg 26, 806 46 Gävle
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556969-2311
Registreringsdatum
22 april 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.