swereg

Wallenius Redovisning Aktiebolag

556310-7126Aktiebolagreg. 1987

Redovisning & ekonomi
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Lomma, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

130 tkr

−39 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−3 tkr

+14 % mot föregående år

Soliditet

80 %

+5,5 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Sjögatan 5, 234 39 Lomma

Postadress

Sjögatan 5, 234 39 Lomma

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall driva konsultverksamhet inom redovisning, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020471 tkr73 tkr181 tkr
2021506 tkr97 tkr198 tkr
2022434 tkr48 tkr237 tkr
2023384 tkr−12 tkr225 tkr
2024215 tkr1 tkr176 tkr
2025214 tkr−4 tkr172 tkr
2026130 tkr−3 tkr169 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 80,2 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal −2,6 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −39 % – branschmedian 1,5 %

Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023202220212020
Nettoomsättning130214215384434506471
Rörelseintäkter130214215384434506471
Övriga externa kostnader92131112153137138131
Personalkostnader4082101238248257248
Av- och nedskrivningar2357101420
Rörelsekostnader135216218398395409399
Rörelseresultat−5−3−3−14399773
Ränteintäkter och liknande1441–––
Räntekostnader och liknande–––0–00
Finansiella poster1−141900
Resultat efter finansiella poster−3−41−12489773
Resultat före skatt−3−41−12489773
Skatt på årets resultat–––082117
Årets resultat−3−41−12397656

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar581116233246
Finansiella anläggningstillgångar800484848360
Anläggningstillgångar8585964716846
Kundfordringar1591325196972
Kortfristiga fordringar33547810716921698
Kassa och bank92168123195187180303
Omsättningstillgångar125223201302356396402
Summa tillgångar210231260366426464448
Aktiekapital100100100100100100100
Bundet eget kapital120120120120120120120
Balanserat resultat5256551177816
Fritt eget kapital4952561051177861
Eget kapital169172176225237198181
Leverantörsskulder066171055
Skatteskulder–––0−12517
Kortfristiga skulder425884142189267266
Summa eget kapital och skulder210231260366426464448

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2026202520242023202220212020
Medelantal anställda–––2222
Föreslagen utdelning (tkr)00–50–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2026202520242023202220212020
Soliditet80,2 %74,6 %67,7 %61,3 %55,6 %42,6 %40,5 %
Kassalikviditet300 %381 %239 %213 %188 %148 %151 %
Rörelsemarginal−3,7 %−1,3 %−1,3 %−3,6 %9 %19,2 %15,4 %
Vinstmarginal−2,6 %−1,8 %0,7 %−3,2 %11 %19,2 %15,4 %
Omsättningstillväxt−39 %−0,6 %–−11,5 %−14,3 %7,4 %–
Avkastning på eget kapital−2 %−2,3 %0,8 %−5,5 %16,6 %38,6 %30,8 %
Omsättning per anställd–––192 tkr217 tkr253 tkr236 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Andra langfristiga vardepappersinnehav80 tkr0
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden80 tkr0
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar–48 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop80 tkr–
Arets resultat eget kapital−3 tkr−4 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−3 tkr−4 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning4 tkr−1 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−4 tkr1 tkr
Forslag disposition49 tkr−4 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning49 tkr−4 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter09 tkr
Inventarier verktyg installationer5 tkr8 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden275 tkr275 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar270 tkr267 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar2 tkr3 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga19 tkr37 tkr
Ovriga kortfristiga skulder42 tkr52 tkr
Reservfond20 tkr20 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar0−5 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter0−1

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –

  • Wallenius Redovisning AktiebolagHuvudarbetsställe

    Sjögatan 5, 234 39 Lomma

    Redovisning & ekonomi

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556310-7126

Registreringsdatum

3 november 1987

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Lomma, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Redovisning & ekonomi

  • SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler