Wärtsilä Voyage Sweden AB
556489-2866Aktiebolagreg. 1994
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
38 137 tkr
Resultat efter fin. poster
5 840 tkr
Soliditet
16 %
Anställda
24
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kårebogatan 8, 418 78 Göteborg
Postadress
Kårebogatan 8, 418 78 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva service och handel med navigationsinstrument, dataprogram för marint och landmobilt bruk samt idka därmed fören lig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 36 902 tkr | −1 000 tkr | – |
| 2021 | 44 073 tkr | 5 719 tkr | – |
| 2022 | 39 252 tkr | 1 388 tkr | – |
| 2023 | 37 356 tkr | 1 331 tkr | 103 022 tkr |
| 2024 | 73 800 tkr | 3 454 tkr | 4 252 tkr |
| 2025 | 38 137 tkr | 5 840 tkr | 8 909 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 15,8 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 15,3 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −48,3 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 38 137 | 73 800 | 37 356 | 39 252 | 44 073 | 36 902 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 685 | 2 913 | 1 230 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 50 821 | 76 713 | 38 585 | – | – | – |
| Handelsvaror | 8 258 | 34 446 | 6 615 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 711 | 17 631 | 9 479 | – | – | – |
| Personalkostnader | 21 448 | 20 997 | 19 820 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 102 | 149 | 97 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 3 586 | 433 | 1 419 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 45 106 | 73 655 | 37 430 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 5 715 | 3 059 | 1 156 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 105 | 97 | 130 | – | – | – |
| Finansiella poster | 125 | 395 | 175 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 840 | 3 454 | 1 331 | 1 388 | 5 719 | −1 000 |
| Bokslutsdispositioner | 121 | 886 | 1 404 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 5 961 | 4 339 | 2 735 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 303 | 1 004 | 665 | – | – | – |
| Årets resultat | 4 658 | 3 335 | 2 070 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 262 | 364 | 386 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 262 | 364 | 386 | – | – | – |
| Varulager | 0 | 21 | 0 | – | – | – |
| Kundfordringar | 855 | 11 752 | 819 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 77 924 | 80 003 | 119 445 | – | – | – |
| Kassa och bank | 30 793 | 9 712 | 9 616 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 108 717 | 89 736 | 129 062 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 108 978 | 90 099 | 129 448 | 120 290 | 121 176 | 116 512 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 652 | 317 | 100 352 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 309 | 3 652 | 102 422 | – | – | – |
| Eget kapital | 8 909 | 4 252 | 103 022 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 10 469 | 10 590 | 11 476 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 313 | 164 | 421 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 89 599 | 75 258 | 14 951 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 108 978 | 90 099 | 129 448 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 24 | 23 | 22 | 23 | 28 | 29 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 15,8 % | 14,1 % | 86,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 121 % | 119 % | 863 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 15 % | 4,1 % | 3,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 15,3 % | 4,7 % | 3,6 % | 3,5 % | 13 % | −2,7 % |
| Omsättningstillväxt | −48,3 % | 97,6 % | −4,8 % | −10,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,3 % | 78,4 % | 2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 589 tkr | 3 209 tkr | 1 698 tkr | 1 707 tkr | 1 574 tkr | 1 272 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 40 tkr | 31 tkr |
| Aktuell skattefodran | – | 0 |
| Andra bokslutsdispositioner | 121 tkr | 886 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 4 658 tkr | 3 335 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,391 | 0,055 |
| Avkastning totalt kapital | 0,06 | 0,032 |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 658 tkr | 3 335 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 335 tkr | −2 070 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 335 tkr | 2 070 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 102 105 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 4 658 tkr | 3 335 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 102 105 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 58 077 tkr | 51 950 tkr |
| Forslag disposition | 8 309 tkr | 3 652 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 309 tkr | 3 652 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 123 tkr | 410 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 262 tkr | 364 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 011 tkr | 1 011 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 749 tkr | 647 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 5 793 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 126 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 102 tkr | 149 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 5 793 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 21 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | −9 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 828 tkr | 2 207 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 603 tkr | 308 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 230 tkr | 492 tkr |
| Periodiseringsfonder | 10 429 tkr | 10 559 tkr |
| Reservfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 84 325 tkr | 65 407 tkr |
| Stallda sakerheter | 139 236 tkr | 139 236 tkr |
| Stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 134 000 tkr | 134 000 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 15 042 tkr | 13 683 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 359 tkr | 9 378 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Wärtsilä Voyage Sweden ABHuvudarbetsställe
Kårebogatan 8, 418 78 Göteborg
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556489-2866
Registreringsdatum
20 juni 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
500 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.641 – Partihandel med mät- och precisionsinstrument
Övriga registrerade namn
1 st
- SMR Marin Radar – särskilt företagsnamn, registrerat 16 mars 1995. För den del av verksamheten som avser service och handel med navigationsinstrument.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.