Waxell Förvaltning AB
556977-6437Aktiebolagreg. 2014
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−325 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sundstavägen 7, 761 91 Norrtälje
Postadress
Sundstavägen 7, 761 91 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta andra bolag och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 134 tkr | 13 tkr | – |
| 2017 | 706 tkr | 226 tkr | – |
| 2018 | 103 tkr | −154 tkr | 137 tkr |
| 2019 | 2 525 tkr | 12 tkr | 144 tkr |
| 2020 | 1 066 tkr | 89 tkr | 148 tkr |
| 2021 | 1 356 tkr | 164 tkr | 312 tkr |
| 2022 | 677 tkr | −158 tkr | 370 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −233 tkr | 467 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −443 tkr | 353 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −325 tkr | 247 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 677 | 1 356 | 1 066 | 2 525 | 103 | 706 | 134 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 677 | 1 356 | 1 066 | 2 525 | 103 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 8 | 72 | 0 | 1 045 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 245 | 407 | 231 | 495 | 469 | 403 | 751 | 204 | – | – |
| Personalkostnader | 15 | 27 | 46 | 304 | 649 | 567 | 698 | 49 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 5 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 5 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 260 | 434 | 277 | 807 | 1 191 | 970 | 2 501 | 258 | – | – |
| Rörelseresultat | −260 | −434 | −277 | −130 | 165 | 96 | 24 | −155 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 3 | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 29 | 10 | 2 | 1 | 2 | 8 | 12 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −65 | −10 | 44 | −28 | −2 | −7 | −12 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −325 | −443 | −233 | −158 | 164 | 89 | 12 | −154 | 226 | 13 |
| Bokslutsdispositioner | 326 | 579 | 480 | 317 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | 136 | 247 | 159 | 164 | 89 | 12 | −154 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | – | – | – | 0 | −5 | 5 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −6 | 136 | 247 | 159 | 164 | 94 | 7 | −154 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 8 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 346 | 567 | 662 | 632 | 481 | 96 | 83 | 83 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 346 | 567 | 662 | 632 | 481 | 96 | 83 | 91 | – | – |
| Kundfordringar | 4 | 4 | 6 | 6 | 196 | 28 | 608 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 646 | 815 | 914 | 279 | 463 | 295 | 660 | 29 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 5 | 2 | 0 | 105 | 1 | 57 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 646 | 816 | 919 | 281 | 463 | 400 | 660 | 86 | – | – |
| Summa tillgångar | 991 | 1 383 | 1 581 | 913 | 944 | 495 | 743 | 176 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 203 | 167 | 170 | 162 | 98 | 4 | 87 | 241 | – | – |
| Fritt eget kapital | 197 | 303 | 417 | 320 | 262 | 98 | 94 | 87 | – | – |
| Eget kapital | 247 | 353 | 467 | 370 | 312 | 148 | 144 | 137 | – | – |
| Långfristiga skulder | 50 | 50 | 145 | 145 | 152 | 1 | 8 | 13 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 5 | 4 | 0 | 24 | 6 | 491 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 694 | 980 | 969 | 398 | 480 | 347 | 591 | 26 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 991 | 1 383 | 1 581 | 913 | 944 | 495 | 743 | 176 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | 100 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,9 % | 25,5 % | 29,6 % | 40,5 % | 33 % | 29,8 % | 19,4 % | 77,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 93 % | 83 % | 95 % | 71 % | 96 % | 115 % | 112 % | 325 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | −19,2 % | 12,2 % | 9 % | 0,9 % | −149,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | −23,3 % | 12,1 % | 8,3 % | 0,5 % | −149,2 % | 32 % | 9,6 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −50,1 % | 27,2 % | −57,8 % | 2 345,1 % | −85,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,3 % | 38,4 % | 52,9 % | 42,9 % | 52,6 % | 63,3 % | 5 % | −112,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 677 tkr | 1 356 tkr | 1 066 tkr | 2 525 tkr | 103 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 121 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 121 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 121 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 150 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 245 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden aterbetalning lamnat aktieagartillskott | 100 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 296 tkr | 296 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 296 tkr | 296 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | 136 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 326 tkr | 579 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −136 tkr | −247 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 136 tkr | 247 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 353 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −6 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | 250 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 197 tkr | 303 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 97 tkr | 303 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 17 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 500 | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 213 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 296 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 50 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 642 tkr | 794 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 243 tkr | 453 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 50 tkr | 50 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −36 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 436 tkr | 517 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Waxell Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Sundstavägen 7, 761 91 Norrtälje
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556977-6437
Registreringsdatum
14 juli 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.