WEA Medical Service AB
559282-4642Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 845 tkr
Resultat efter fin. poster
1 053 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tegelviksgatan 61 Lgh 1301, 116 47 Stockholm
Postadress
Tegelviksgatan 61 Lgh 1301, 116 47 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska först och främst erbjuda tjänster inom hälso- och sjukvård (Patologi och Odontologi) samt bedömning av försäkringsärende som berör patologi eller odontologi. Bolaget ska äga och förvalta fast egendom och bedriva handel av värdepapper. Bolaget ska även erbjuda utbildning i form av kurs eller föreläsning som berör hälso- och sjukvård. Bolaget ska också bedriva kultur- och språkkonsulter och översättnings- verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 534 tkr | 1 329 tkr | 808 tkr |
| 2022 | 1 436 tkr | 994 tkr | 1 400 tkr |
| 2023 | 1 483 tkr | −47 tkr | 23 tkr |
| 2024 | 1 641 tkr | 1 257 tkr | 724 tkr |
| 2025 | 1 845 tkr | 1 053 tkr | 1 142 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,4 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 57,1 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 12,4 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 845 | 1 641 | 1 483 | 1 436 | 1 534 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 11 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 845 | 1 641 | 1 494 | 1 436 | 1 534 |
| Handelsvaror | 8 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 92 | 99 | 107 | 98 | 74 |
| Personalkostnader | 695 | 627 | 768 | 344 | 131 |
| Rörelsekostnader | 795 | 726 | 875 | 442 | 205 |
| Rörelseresultat | 1 050 | 915 | 619 | 994 | 1 329 |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | −0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 6 | 4 | 0 | – |
| Finansiella poster | 4 | 342 | −666 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 053 | 1 257 | −47 | 994 | 1 329 |
| Bokslutsdispositioner | −269 | −232 | 0 | −248 | −333 |
| Resultat före skatt | 784 | 1 025 | −47 | 746 | 996 |
| Skatt på årets resultat | 167 | 144 | 130 | 154 | 214 |
| Årets resultat | 618 | 881 | −177 | 592 | 783 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 111 | 20 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 111 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 0 | 4 | 0 | 10 |
| Kassa och bank | 2 666 | 1 925 | 1 154 | 2 631 | 1 733 |
| Omsättningstillgångar | 2 689 | 1 925 | 1 159 | 2 631 | 1 743 |
| Summa tillgångar | 2 689 | 1 925 | 1 159 | 2 742 | 1 763 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 499 | −182 | 175 | 783 | – |
| Fritt eget kapital | 1 117 | 699 | −2 | 1 375 | 783 |
| Eget kapital | 1 142 | 724 | 23 | 1 400 | 808 |
| Obeskattade reserver | 1 082 | 813 | 581 | 581 | 333 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 1 |
| Skatteskulder | −23 | −33 | 172 | 367 | 214 |
| Kortfristiga skulder | 466 | 388 | 555 | 762 | 622 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 689 | 1 925 | 1 159 | 2 742 | 1 763 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 200 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,4 % | 71,2 % | 41,8 % | 67,9 % | 60,8 % |
| Kassalikviditet | 577 % | 497 % | 209 % | 345 % | 280 % |
| Rörelsemarginal | 56,9 % | 55,8 % | 41,7 % | 69,2 % | 86,6 % |
| Vinstmarginal | 57,1 % | 76,6 % | −3,2 % | 69,2 % | 86,6 % |
| Omsättningstillväxt | 12,4 % | 10,7 % | 3,3 % | −6,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 54,1 % | 121,7 % | −766,7 % | 42,3 % | 96,9 % |
| Omsättning per anställd | 1 845 tkr | 1 641 tkr | 1 483 tkr | 1 436 tkr | 1 534 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 618 tkr | 881 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 618 tkr | 881 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −881 tkr | 177 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 881 tkr | −177 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 180 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 142 tkr | 724 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 618 tkr | 881 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 180 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −269 tkr | −232 tkr |
| Forslag disposition | 1 117 tkr | 699 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 917 tkr | 499 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 10 tkr | −348 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 475 tkr | 413 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 082 tkr | 813 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 14 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 12 nov. 2020 – 31 okt. 2021 · Inlämnad –
WEA Medical Service ABHuvudarbetsställe
Tegelviksgatan 61 Lgh 1301, 116 47 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559282-4642
Registreringsdatum
12 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.