WebrinQ Sweden AB
559016-6962Aktiebolagreg. 2015
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
627 tkr
Resultat efter fin. poster
79 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Agnesfridsvägen 184, 213 75 Malmö
Postadress
c/o Webring Sverige Ab, Agnesfridsvägen 184, 213 75 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva transportverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 646 tkr | 60 tkr | – |
| 2020 | 696 tkr | 16 tkr | – |
| 2021 | 610 tkr | 15 tkr | 144 tkr |
| 2022 | 508 tkr | −31 tkr | 114 tkr |
| 2023 | 52 tkr | 25 tkr | 136 tkr |
| 2024 | 558 tkr | −12 tkr | 124 tkr |
| 2025 | 627 tkr | 79 tkr | 188 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 12,6 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 12,4 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 627 | 558 | 52 | 508 | 610 | 696 | 646 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 6 | 10 | 0 | 12 | – | – |
| Rörelseintäkter | 627 | 564 | 62 | 508 | 622 | – | – |
| Handelsvaror | 180 | 34 | 0 | 79 | 127 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 151 | 93 | 20 | 77 | 79 | – | – |
| Personalkostnader | 197 | 446 | 14 | 383 | 400 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 3 | 3 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 17 | −1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 548 | 576 | 37 | 539 | 606 | – | – |
| Rörelseresultat | 79 | −12 | 25 | −31 | 16 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | −0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 79 | −12 | 25 | −31 | 15 | 16 | 60 |
| Resultat före skatt | 79 | −12 | 25 | −31 | 15 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 15 | −0 | 3 | 0 | 5 | – | – |
| Årets resultat | 64 | −11 | 22 | −31 | 10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 | 10 | 14 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 | 10 | 14 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 49 | 43 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 236 | 192 | 79 | 5 | 75 | – | – |
| Kassa och bank | 11 | 30 | 53 | 127 | 134 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 248 | 222 | 132 | 132 | 210 | – | – |
| Summa tillgångar | 254 | 232 | 145 | 132 | 210 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 74 | 86 | 64 | 94 | 84 | – | – |
| Fritt eget kapital | 138 | 74 | 86 | 64 | 94 | – | – |
| Eget kapital | 188 | 124 | 136 | 114 | 144 | – | – |
| Leverantörsskulder | 55 | 7 | 9 | 0 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | 6 | 0 | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 66 | 108 | 10 | 18 | 65 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 254 | 232 | 145 | 132 | 210 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74 % | 53,6 % | 93,3 % | 86,3 % | 68,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 375 % | 206 % | 1 348 % | 730 % | 321 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 12,7 % | −2,1 % | 48 % | −6,1 % | 2,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12,6 % | −2,2 % | 48,1 % | −6,1 % | 2,5 % | 2,3 % | 9,3 % |
| Omsättningstillväxt | 12,4 % | 973,1 % | −89,8 % | −16,7 % | −12,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34 % | −9,1 % | 16,3 % | −27,1 % | 7,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 627 tkr | 558 tkr | 52 tkr | 508 tkr | 610 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 64 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 64 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 11 tkr | −22 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −11 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 188 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 64 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 138 tkr | 74 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 138 tkr | 74 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 650 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 17 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 10 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 48 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 170 tkr | 139 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 52 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
WebrinQ Sweden ABHuvudarbetsställe
Agnesfridsvägen 184, 213 75 Malmö
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559016-6962
Registreringsdatum
8 juni 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.