Weilar Holding AB
559132-4958Aktiebolagreg. 2017
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−46 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vintervägen 22, 132 48 Saltsjö-Boo
Postadress
Vintervägen 22, 132 48 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom digitala strategier, marknadsföring, media och e-handel. E-handel: försäljning av produkter såsom rapporter, samt tekniksystem. Media: skapa publicistiska sidor inom digitala strategier.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 742 tkr | 498 tkr | – |
| 2020 | 264 tkr | 3 609 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 1 273 tkr | 5 596 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 152 tkr | 5 198 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −667 tkr | 4 232 tkr |
| 2024 | – | −49 tkr | 4 182 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −46 tkr | 3 965 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 264 | 742 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 54 | 79 | 24 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 54 | 79 | 24 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −53 | −79 | −24 | 0 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 18 | 31 | 12 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 17 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 30 | −643 | 152 | 1 273 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −46 | −49 | −667 | 152 | 1 273 | 3 609 | 498 |
| Resultat före skatt | −46 | −49 | −667 | 152 | 1 273 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 21 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −67 | −49 | −667 | 152 | 1 273 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 111 | 100 | 100 | 100 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 111 | 100 | 100 | 100 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 375 | 448 | 444 | 438 | 3 486 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 258 | 3 315 | 3 315 | 3 917 | 1 754 | – | – |
| Kassa och bank | 243 | 376 | 427 | 1 367 | 411 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 875 | 4 138 | 4 186 | 5 722 | 5 651 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 986 | 4 238 | 4 286 | 5 822 | 5 651 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 982 | 4 182 | 4 848 | 4 996 | 4 273 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 915 | 4 132 | 4 182 | 5 148 | 5 546 | – | – |
| Eget kapital | 3 965 | 4 182 | 4 232 | 5 198 | 5 596 | – | – |
| Skatteskulder | 21 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 21 | 56 | 55 | 624 | 55 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 986 | 4 238 | 4 286 | 5 822 | 5 651 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 318 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 % | 98,7 % | 98,7 % | 89,3 % | 99 % | – | – |
| Kassalikviditet | 18 407 % | 7 418 % | 7 677 % | 917 % | 10 363 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | 1 367,1 % | 67,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,7 % | −1,2 % | −15,8 % | 2,9 % | 22,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 111 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 111 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 11 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −67 tkr | −49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −67 tkr | −49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 49 tkr | 667 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −49 tkr | −667 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 915 tkr | 4 132 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 597 tkr | 4 132 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 318 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 75 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 198 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 375 tkr | 373 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 258 tkr | 3 315 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 36 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 186 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Weilar Holding ABHuvudarbetsställe
Vintervägen 22, 132 48 Saltsjö-Boo
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559132-4958
Registreringsdatum
7 november 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.