Weldflow VVS AB
559269-2916Aktiebolagreg. 2020
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
462 tkr
Resultat efter fin. poster
105 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
Licensierade svetsarbeten & VVS-installationer | Weldflow VVS AB
Weldflow VVS AB utför licensierade svetsarbeten och VVS-installationer för industri, fastighet och entreprenad. Certifierad kvalitet.
weldflowvvs.se
Adresser
Besöksadress
Kavallerigatan 24, 194 75 Upplands Väsby
Postadress
Kavallerigatan 24, 194 75 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra svetsarbeten hos kunder samt legotillverkning i verkstad, utföra rivningsarbeten. Samt Utföra vvs arbeten.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 677 tkr | 317 tkr | 272 tkr |
| 2022 | 2 872 tkr | 368 tkr | 363 tkr |
| 2023 | 2 020 tkr | 275 tkr | 471 tkr |
| 2024 | 428 tkr | −164 tkr | 258 tkr |
| 2025 | 462 tkr | 105 tkr | 362 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 22,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 7,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 462 | 428 | 2 020 | 2 872 | 2 677 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 81 | – | – |
| Rörelseintäkter | 462 | 428 | 2 101 | 2 872 | 2 677 |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | 2 | 142 | 84 | 256 |
| Övriga externa kostnader | 127 | 112 | 407 | 521 | 586 |
| Personalkostnader | 154 | 435 | 1 225 | 1 862 | 1 490 |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 45 | 45 | 34 | 26 |
| Rörelsekostnader | 357 | 594 | 1 818 | 2 500 | 2 359 |
| Rörelseresultat | 105 | −166 | 282 | 372 | 318 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | 2 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 9 | 4 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | 2 | −7 | −4 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 105 | −164 | 275 | 368 | 317 |
| Resultat före skatt | 105 | −164 | 275 | 368 | 317 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 57 | 76 | 71 |
| Årets resultat | 105 | −164 | 218 | 291 | 247 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 217 | 75 | 120 | 109 | 105 |
| Anläggningstillgångar | 217 | 75 | 120 | 109 | 105 |
| Kundfordringar | 189 | 13 | 87 | 120 | 105 |
| Kortfristiga fordringar | 227 | 15 | 282 | 346 | 221 |
| Kassa och bank | 113 | 197 | 195 | 294 | 209 |
| Omsättningstillgångar | 339 | 212 | 477 | 640 | 430 |
| Summa tillgångar | 557 | 287 | 597 | 749 | 536 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 233 | 396 | 228 | 47 | 0 |
| Fritt eget kapital | 337 | 233 | 446 | 338 | 247 |
| Eget kapital | 362 | 258 | 471 | 363 | 272 |
| Långfristiga skulder | 116 | – | 0 | 37 | – |
| Leverantörsskulder | 64 | 7 | 25 | 74 | 36 |
| Kortfristiga skulder | 79 | 30 | 126 | 348 | 264 |
| Summa eget kapital och skulder | 557 | 287 | 597 | 749 | 536 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 4 | 2.5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 0 | 50 | 110 | 100 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,1 % | 89,7 % | 79 % | 48,5 % | 50,7 % |
| Kassalikviditet | 430 % | 716 % | 380 % | 184 % | 163 % |
| Rörelsemarginal | 22,7 % | −38,7 % | 14 % | 12,9 % | 11,9 % |
| Vinstmarginal | 22,7 % | −38,2 % | 13,6 % | 12,8 % | 11,9 % |
| Omsättningstillväxt | 7,8 % | −78,8 % | −29,7 % | 7,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,9 % | −63,5 % | 46,3 % | 80,2 % | 90,8 % |
| Omsättning per anställd | 462 tkr | 428 tkr | 1 010 tkr | 718 tkr | 1 071 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 105 tkr | −164 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 105 tkr | −164 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 164 tkr | −218 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −164 tkr | 218 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 50 tkr |
| Forslag disposition | 337 tkr | 233 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 37 tkr | 233 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 20 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 217 tkr | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 419 tkr | 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 201 tkr | 150 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 193 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 51 tkr | 45 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 15 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 116 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Weldflow VVS ABHuvudarbetsställe
Kavallerigatan 24, 194 75 Upplands Väsby
VVS & rörmokare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559269-2916
Registreringsdatum
1 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
VVS & rörmokare
- SNI 43.229 – Övriga VVS-arbeten
- SNI 25.530 – Metallegoarbeten
- SNI 43.110 – Rivning av hus och byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.