Wellr AB
556857-1995Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 616 tkr
Resultat efter fin. poster
−855 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
6
Start - Wellr
Wellr är en unik app för att förbättra hälsan på arbetsplatsen. Med Wellr kan ni på ett roligt och effektivt sätt engagera och motivera de anställda till långsiktiga hälsosamma beteenden. De anställda blir gladare och friskare samtidigt som arbetsgivare realiserar kostnadsbesparingar genom förbättra
wellr.se
Adresser
Besöksadress
Olof Palmes Gata 11, 111 37 Stockholm
Postadress
c/o United Spaces Group Ab, Olof Palmes Gata 11, 111 37 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva hälsotjänster, webbaserade hälsotjänster, hälsoapp, fysträning, mental träning, rehabiliteringsträning, föreläsningar, utbildning, uthyrning av lokaler, försäljning av friskvårdsprodukter och träningsredskap, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 083 tkr | −914 tkr | – |
| 2019 | 891 tkr | −857 tkr | – |
| 2020 | 1 414 tkr | −590 tkr | 2 126 tkr |
| 2021 | 1 897 tkr | −2 403 tkr | 1 252 tkr |
| 2022 | 2 205 tkr | −2 263 tkr | 1 446 tkr |
| 2023 | 2 878 tkr | −2 174 tkr | 1 547 tkr |
| 2024 | 4 755 tkr | −1 639 tkr | 2 245 tkr |
| 2025 | 6 616 tkr | −855 tkr | 3 423 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,4 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −12,9 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 39,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 616 | 4 755 | 2 878 | 2 205 | 1 897 | 1 414 | 891 | 3 083 |
| Övriga rörelseintäkter | 38 | 866 | 2 024 | 1 860 | 607 | 814 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 654 | 5 621 | 4 902 | 4 064 | 2 504 | 2 228 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 329 | 2 629 | 3 718 | 3 733 | 2 365 | 1 877 | – | – |
| Personalkostnader | 4 377 | 3 718 | 2 922 | 2 226 | 1 226 | 864 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 737 | 797 | 316 | 316 | 746 | 67 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 443 | 7 144 | 6 956 | 6 275 | 4 337 | 2 809 | – | – |
| Rörelseresultat | −789 | −1 524 | −2 055 | −2 211 | −1 833 | −581 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 71 | 124 | 136 | 53 | 5 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | −66 | −116 | −119 | −52 | −5 | −9 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −855 | −1 639 | −2 174 | −2 263 | −2 403 | −590 | −857 | −914 |
| Resultat före skatt | −855 | −1 639 | −2 174 | −2 263 | −1 838 | −590 | – | – |
| Skatt på årets resultat | −491 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −364 | −1 639 | −2 174 | −2 263 | −1 838 | −590 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 3 439 | 4 145 | 4 098 | 2 390 | 847 | 1 413 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 37 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 491 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 967 | 4 145 | 4 098 | 2 390 | 847 | 1 413 | – | – |
| Kundfordringar | 2 078 | 631 | 121 | 442 | 242 | 219 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 080 | 704 | 222 | 464 | 335 | 221 | – | – |
| Kassa och bank | 886 | 889 | 909 | 1 330 | 346 | 844 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 966 | 1 593 | 1 131 | 1 794 | 681 | 1 065 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 932 | 5 738 | 5 229 | 4 184 | 1 528 | 3 984 | 1 216 | 1 315 |
| Aktiekapital | 99 | 89 | 89 | 74 | 71 | 69 | – | – |
| Bundet eget kapital | 4 077 | 4 773 | 5 019 | 2 464 | 918 | 1 482 | – | – |
| Balanserat resultat | −290 | −888 | −1 297 | −6 649 | −3 268 | −2 679 | – | – |
| Fritt eget kapital | −654 | −2 528 | −3 471 | −1 018 | 333 | 645 | – | – |
| Eget kapital | 3 423 | 2 245 | 1 547 | 1 446 | 1 252 | 2 126 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 383 | 1 083 | 617 | 0 | 42 | – | – |
| Leverantörsskulder | 62 | 55 | 235 | 449 | 142 | 168 | – | – |
| Skatteskulder | 461 | 678 | 690 | 19 | 8 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 510 | 3 109 | 2 599 | 2 121 | 276 | 309 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 932 | 5 738 | 5 229 | 4 184 | 1 528 | 2 477 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 5 | 5 | 5 | 3 | 2 | 2 | 3 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,4 % | 39,1 % | 29,6 % | 34,6 % | 81,9 % | 53,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 85 % | 51 % | 44 % | 85 % | 246 % | 344 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −11,9 % | −32 % | −71,4 % | −100,3 % | −96,6 % | −41,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −12,9 % | −34,5 % | −75,5 % | −102,6 % | −126,7 % | −41,7 % | −96,2 % | −29,7 % |
| Omsättningstillväxt | 39,1 % | 65,2 % | 30,5 % | 16,2 % | 34,2 % | 58,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −10,6 % | −73 % | −140,5 % | −156,4 % | −146,8 % | −27,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 103 tkr | 951 tkr | 576 tkr | 441 tkr | 632 tkr | 707 tkr | 446 tkr | 1 028 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −364 tkr | −1 639 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 6 673 tkr | 6 649 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 3 234 tkr | 2 505 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden aktiverade utgifter | 24 tkr | 844 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 730 tkr | 797 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 3 439 tkr | 4 145 tkr |
| Fond utvecklingsutgifter | 3 439 tkr | 4 145 tkr |
| Forandring avsattning fond under rakenskapsaret | 24 tkr | 1 350 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | 10 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −364 tkr | −1 639 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 639 tkr | 2 174 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −934 tkr | −1 928 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −364 tkr | −1 639 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 1 542 tkr | 2 337 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 990 | 990 |
| Forslag disposition | −654 tkr | −2 528 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −654 tkr | −2 528 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 970 | 53 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 37 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 44 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 7 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 44 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | – |
| Overkursfond | 13 483 tkr | 11 952 tkr |
| Overkursfond bunden | 539 tkr | 539 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 345 | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 580 tkr | 325 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 383 tkr | 700 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 383 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 5 tkr | 8 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 0 | −383 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 024 tkr | 1 351 tkr |
| Uppskjuten skattefordran | 491 tkr | – |
| Uppskrivningsfond | 3 439 tkr | 4 145 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Wellr ABHuvudarbetsställe
Olof Palmes Gata 11, 111 37 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556857-1995
Registreringsdatum
28 juni 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
98 675 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.