Wemarc AB
556995-5205Aktiebolagreg. 2014
Danderyd, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
60 tkr
Resultat efter fin. poster
−177 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mörbyhöjden 21, 182 32 Danderyd
Postadress
c/o Marcus, Mörbyhöjden 21, 182 32 Danderyd
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultation, produktion och försäljning inom företagsledning, säkerhet, marknadsföring, och inter- nationell handel samt utveckling, konsultation, försäljning och produktion av internetbaserade tjänster såsom applikation, manualer, utbildningar och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall köpa, sälja och förvalta värdepapper, lösöre, konst och fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 668 tkr | 547 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −9 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −13 tkr | 556 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −7 tkr | 559 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −5 tkr | 553 tkr |
| 2021 | 607 tkr | 148 tkr | 672 tkr |
| 2022 | 1 960 tkr | 907 tkr | 1 293 tkr |
| 2023 | 1 640 tkr | 420 tkr | 1 526 tkr |
| 2024 | 536 tkr | 61 tkr | 1 552 tkr |
| 2025 | 60 tkr | −177 tkr | 1 526 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −295 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −88,8 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 60 | 536 | 1 640 | 1 960 | 607 | 0 | 0 | 0 | 0 | 668 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 60 | 536 | 1 640 | 1 960 | 607 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 202 | 293 | 327 | 231 | 86 | 5 | 6 | 9 | – | – |
| Personalkostnader | 35 | 180 | 893 | 825 | 373 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 237 | 473 | 1 220 | 1 056 | 459 | 5 | 6 | 9 | – | – |
| Rörelseresultat | −177 | 63 | 420 | 904 | 148 | −5 | −6 | −9 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 7 | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 9 | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −0 | 3 | – | 0 | −0 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −177 | 61 | 420 | 907 | 148 | −5 | −7 | −13 | −9 | 547 |
| Bokslutsdispositioner | 151 | −20 | −115 | −120 | 5 | 0 | 10 | 15 | – | – |
| Resultat före skatt | −26 | 41 | 305 | 787 | 153 | −5 | 3 | 2 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 15 | 72 | 166 | 34 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −26 | 26 | 233 | 621 | 118 | −5 | 3 | 2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 499 | 1 298 | 704 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 499 | 1 298 | 704 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 294 | 298 | 63 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 220 | 234 | 516 | 532 | 258 | 199 | 198 | 196 | – | – |
| Kassa och bank | 487 | 863 | 1 330 | 1 382 | 860 | 644 | 765 | 768 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 707 | 1 096 | 1 847 | 1 914 | 1 118 | 843 | 963 | 965 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 206 | 2 394 | 2 551 | 1 914 | 1 118 | 843 | 963 | 965 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 502 | 1 476 | 1 243 | 503 | 503 | 509 | 506 | 504 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 476 | 1 502 | 1 476 | 1 243 | 622 | 503 | 509 | 506 | – | – |
| Eget kapital | 1 526 | 1 552 | 1 526 | 1 293 | 672 | 553 | 559 | 556 | – | – |
| Obeskattade reserver | 299 | 450 | 430 | 315 | 195 | 200 | 200 | 210 | – | – |
| Skatteskulder | 15 | 50 | 203 | 200 | 34 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 381 | 393 | 595 | 306 | 252 | 90 | 205 | 199 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 206 | 2 394 | 2 551 | 1 914 | 1 118 | 843 | 963 | 965 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0.2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,9 % | 79,7 % | 73,2 % | 80,6 % | 73,9 % | 84,5 % | 74,5 % | 74,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 186 % | 279 % | 311 % | 625 % | 444 % | 939 % | 470 % | 486 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −295,2 % | 11,8 % | 25,6 % | 46,1 % | 24,3 % | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −295 % | 11,4 % | 25,6 % | 46,3 % | 24,4 % | – | – | – | – | 81,9 % |
| Omsättningstillväxt | −88,8 % | −67,3 % | −16,3 % | 222,9 % | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,7 % | 1,7 % | 15,3 % | 48,1 % | 17,6 % | −0,9 % | 0,5 % | 0,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 2 680 tkr | 1 640 tkr | 1 960 tkr | 607 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 499 tkr | 1 298 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 499 tkr | 1 298 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 201 tkr | 594 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −26 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −26 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −26 tkr | −233 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 26 tkr | 233 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 526 tkr | 1 552 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −26 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 151 tkr | −20 tkr |
| Forslag disposition | 1 476 tkr | 1 502 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 476 tkr | 1 502 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 220 tkr | 234 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 351 tkr | 327 tkr |
| Periodiseringsfonder | 299 tkr | 450 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Wemarc ABHuvudarbetsställe
Mörbyhöjden 21, 182 32 Danderyd
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556995-5205
Registreringsdatum
12 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
1 st
- Wesecure Stockholm – särskilt företagsnamn, registrerat 12 december 2014. För den del av verksamheten som avser konsultation, utbildning, produktion och försäljning inom säkerhet, beredskapsträning, risk management och event samt utveckling, konsultation, försäljning och produktion av internetbaserade tjänster såsom applikation, checklistor, manualer, utbildningsportaler och därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.