WEMAX Fastighets AB
556963-9700Aktiebolagreg. 2014
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 045 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Transtigen 6, 216 19 Malmö
Postadress
Transtigen 6, 216 19 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 400 tkr | 11 tkr | – |
| 2018 | 15 tkr | −271 tkr | – |
| 2019 | 8 tkr | −319 tkr | 4 202 tkr |
| 2020 | 300 tkr | 90 tkr | 4 292 tkr |
| 2021 | 180 000 tkr | −92 106 tkr | 4 200 tkr |
| 2022 | 150 329 tkr | −150 334 tkr | 4 050 tkr |
| 2023 | 150 tkr | −85 tkr | 3 965 tkr |
| 2024 | 163 tkr | −111 tkr | 3 854 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 2 045 tkr | 5 577 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt −100 %
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 163 | 150 | 150 329 | 180 000 | 300 | 8 | 15 | 400 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 197 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 197 | 163 | 150 | 150 | 180 | 300 | 8 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 61 | 136 | 98 | 163 | 76 | 76 | 163 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 80 | 137 | 137 | 137 | 195 | 133 | 164 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 11 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 152 | 274 | 235 | 301 | 272 | 210 | 327 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 045 | −111 | −85 | −150 | −92 | 90 | −319 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | – | 0 | −0 | – | – | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 045 | −111 | −85 | −150 334 | −92 106 | 90 | −319 | −271 | 11 |
| Resultat före skatt | 2 045 | −111 | −85 | −150 | −92 | 90 | −319 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 322 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 723 | −111 | −85 | −150 | −92 | 90 | −319 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 135 | 5 272 | 5 409 | 5 546 | 5 689 | 5 822 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 135 | 5 272 | 5 409 | 5 546 | 5 689 | 5 822 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 423 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 5 476 | 198 | 131 | 111 | 134 | 18 | 13 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 899 | 198 | 131 | 111 | 134 | 18 | 13 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 899 | 5 333 | 5 403 | 5 520 | 5 680 | 5 707 | 5 836 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 804 | 3 915 | 4 000 | 4 150 | 4 242 | 4 152 | 4 471 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 527 | 3 804 | 3 915 | 4 000 | 4 150 | 4 242 | 4 152 | – | – |
| Eget kapital | 5 577 | 3 854 | 3 965 | 4 050 | 4 200 | 4 292 | 4 202 | – | – |
| Skatteskulder | 322 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 322 | 1 478 | 1 438 | 1 470 | 1 480 | 1 415 | 1 634 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 899 | 5 333 | 5 403 | 5 520 | 5 680 | 5 707 | 5 836 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 5 000 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,6 % | 72,3 % | 73,4 % | 73,4 % | 74 % | 75,2 % | 72 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 835 % | 13 % | 9 % | 8 % | 9 % | 1 % | 1 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −67,9 % | −56,6 % | −0,1 % | −0,1 % | 30,1 % | −4 258,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | −67,9 % | −56,7 % | −100 % | −51,2 % | 30,1 % | −4 258,7 % | −1 809,9 % | 2,8 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 8,7 % | −0,2 % | −16,5 % | −40 % | 3 900 % | −50 % | −96,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 % | −2,9 % | −2,1 % | −3,7 % | −2,2 % | 2,1 % | −7,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 723 tkr | −111 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 5 118 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 0 | 6 344 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 0 | 1 226 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 6 344 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 74 tkr | 127 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 723 tkr | −111 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 111 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −111 tkr | −85 tkr |
| Forslag disposition | 5 527 tkr | 3 804 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 527 tkr | 3 804 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 5 000 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 236 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 219 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 236 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 225 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 423 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 1 438 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 41 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
WEMAX Fastighets ABHuvudarbetsställe
Transtigen 6, 216 19 Malmö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556963-9700
Registreringsdatum
4 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.