WEN Högtryck AB
559384-5133Aktiebolagreg. 2022
Höllviken, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 333 tkr
Resultat efter fin. poster
288 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
4
Stopp i avlopp & Avloppsspolning i Skåne WEN Högtryck
Stopp i avloppet? WEN Högtryck hjälper snabbt med avloppsspolning,spolbil,avloppsfilmning och relining i Malmö,Vellinge,Trelleborg och övriga Skåne.
wenhogtryck.se
Adresser
Besöksadress
Kungsmansvägen 5 C, 236 31 Höllviken
Postadress
Kungsmansvägen 5 C, 236 31 Höllviken
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva högtrycksspolning, avloppsspolning, takmålning, fasadtvätt, klottersanering, relining av rör och avlopp, VVS-installation och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 1 359 tkr | 508 tkr | 288 tkr |
| 2023 | 4 090 tkr | 11 tkr | 292 tkr |
| 2024 | 4 111 tkr | 316 tkr | 550 tkr |
| 2025 | 6 333 tkr | 288 tkr | 726 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 4,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 54,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 333 | 4 111 | 4 090 | 1 359 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 148 | 59 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 6 480 | 4 170 | 4 090 | 1 359 | – |
| Handelsvaror | 2 054 | 1 253 | 1 801 | 463 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 744 | 875 | 1 036 | 264 | – |
| Personalkostnader | 2 193 | 1 407 | 1 000 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 170 | 223 | 202 | 113 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 40 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 160 | 3 797 | 4 039 | 839 | – |
| Rörelseresultat | 320 | 373 | 50 | 519 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 33 | 57 | 39 | 11 | – |
| Finansiella poster | −32 | −56 | −39 | −11 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 288 | 316 | 11 | 508 | – |
| Bokslutsdispositioner | −58 | 22 | 0 | −172 | – |
| Resultat före skatt | 230 | 338 | 11 | 336 | – |
| Skatt på årets resultat | 53 | 80 | 8 | 72 | – |
| Årets resultat | 177 | 258 | 3 | 263 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 298 | 596 | 727 | 854 | – |
| Anläggningstillgångar | 298 | 596 | 727 | 854 | – |
| Kundfordringar | 1 022 | 739 | 291 | 164 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 364 | 997 | 335 | 190 | – |
| Kassa och bank | 9 | 0 | 300 | 365 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 373 | 997 | 634 | 555 | – |
| Summa tillgångar | 1 671 | 1 592 | 1 361 | 1 409 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 525 | 267 | 263 | – | – |
| Fritt eget kapital | 701 | 525 | 267 | 263 | – |
| Eget kapital | 726 | 550 | 292 | 288 | – |
| Obeskattade reserver | 208 | 150 | 172 | 172 | – |
| Långfristiga skulder | 128 | 367 | 479 | 594 | – |
| Leverantörsskulder | 278 | 282 | 189 | 47 | – |
| Skatteskulder | 0 | 11 | 31 | 62 | – |
| Kortfristiga skulder | 608 | 525 | 418 | 354 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 671 | 1 592 | 1 361 | 1 409 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,4 % | 42 % | 31,5 % | 30,2 % | – |
| Kassalikviditet | 226 % | 190 % | 152 % | 157 % | – |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 9,1 % | 1,2 % | 38,2 % | – |
| Vinstmarginal | 4,6 % | 7,7 % | 0,3 % | 37,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | 54,1 % | 0,5 % | 201 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,3 % | 46,9 % | 1,1 % | 91,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 583 tkr | 1 028 tkr | 2 045 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 6 tkr | 34 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 177 tkr | 258 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 1 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 177 tkr | 258 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −258 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 258 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 726 tkr | 550 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 177 tkr | 258 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 28 tkr | 22 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −86 tkr | – |
| Forslag disposition | 701 tkr | 525 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 501 tkr | 525 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 129 tkr | 258 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 183 tkr | 418 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 534 tkr | 799 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 351 tkr | 381 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 265 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 107 tkr | 159 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 137 tkr | 18 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 115 tkr | 178 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 316 tkr | 316 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 202 tkr | 138 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 79 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 63 tkr | 63 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 213 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 153 tkr | 158 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 168 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 128 tkr | 198 tkr |
| Periodiseringsfonder | 202 tkr | 116 tkr |
| Stallda sakerheter | 600 tkr | 768 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 600 tkr | 600 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 0 | 168 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 175 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 10 juni 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
WEN Högtryck ABHuvudarbetsställe
Kungsmansvägen 5 C, 236 31 Höllviken
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559384-5133
Registreringsdatum
10 juni 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vellinge, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
- SNI 81.221 – Rengöring av byggnader
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.