Wenglo AB
559155-9595Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−33 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hälsingegatan 56, 113 67 Stockholm
Postadress
Hälsingegatan 56, 113 67 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Musikundervisning på grundskolor. Musikretreats Uthyrning musikinstrument och tillbehör till elever Försäljning av musikinstrument och tillbehör till elever Yogaundervisning på grundskolor och för vuxna Yogaretreats Uthyrning av stugor vid retreats
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 17 tkr | −21 tkr | 29 tkr |
| 2019 | 19 tkr | 11 tkr | 40 tkr |
| 2020 | 7 tkr | −2 tkr | 38 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 26 tkr |
| 2022 | 224 tkr | 35 tkr | 41 tkr |
| 2023 | 5 tkr | −103 tkr | 49 tkr |
| 2024 | 13 tkr | −189 tkr | −50 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −33 tkr | −48 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal −3 316 900 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 13 | 5 | 224 | 0 | 7 | 19 | 17 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 14 | 5 | 225 | 1 | 7 | 19 | 17 |
| Handelsvaror | 0 | 65 | 5 | 10 | 7 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 30 | 85 | 95 | 136 | 208 | 9 | 8 | 1 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 109 | – | 0 | 0 | 37 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 50 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 30 | 199 | 100 | 254 | 214 | 9 | 8 | 38 |
| Rörelseresultat | −30 | −185 | −95 | −29 | −213 | −2 | 11 | −21 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 4 | 9 | 6 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −3 | −4 | −9 | −6 | −6 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −33 | −189 | −103 | 35 | 0 | −2 | 11 | −21 |
| Resultat före skatt | −33 | −189 | −104 | −35 | −219 | −2 | 11 | −21 |
| Årets resultat | −33 | −189 | −104 | −35 | −219 | −2 | 11 | −21 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Varulager | – | 0 | 59 | 59 | 69 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 6 | −12 | 33 | 2 | −0 | 2 |
| Kassa och bank | −48 | −50 | −51 | 6 | −11 | 36 | 40 | 30 |
| Omsättningstillgångar | −48 | −50 | 15 | 54 | 91 | 38 | 40 | 32 |
| Summa tillgångar | −48 | −50 | 64 | 103 | 141 | 38 | 40 | 32 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −65 | 88 | 102 | 26 | −10 | −10 | −21 | 0 |
| Fritt eget kapital | −98 | −100 | −1 | −9 | −24 | −12 | −10 | −21 |
| Eget kapital | −48 | −50 | 49 | 41 | 26 | 38 | 40 | 29 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 16 | 62 | 115 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | −0 | 0 | – | 0 | −0 | 0 | 0 | 3 |
| Summa eget kapital och skulder | −48 | −50 | 64 | 103 | 141 | 38 | 40 | 32 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 75,3 % | 39,5 % | 18,3 % | 100 % | 100 % | 89,8 % |
| Kassalikviditet | 4 849 200 % | −5 032 200 % | – | – | −2 200 400 % | 3 805 700 % | – | 978 % |
| Rörelsemarginal | −3 038 200 % | −1 464,1 % | −1 897,9 % | −13,1 % | – | −28,9 % | 58,3 % | −123,3 % |
| Vinstmarginal | −3 316 900 % | −1 493,8 % | −2 060 % | 15,6 % | – | −28,6 % | 57,9 % | −123,5 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 155,1 % | −97,8 % | – | −100 % | −63,2 % | 11,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 68,4 % | 375,1 % | −213,5 % | −85,8 % | −847,9 % | −5,3 % | 27,6 % | −72,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −33 tkr | −189 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −33 tkr | −189 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 189 tkr | 104 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −189 tkr | −104 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 35 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −48 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −33 tkr | −189 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 35 tkr | 90 tkr |
| Forslag disposition | −98 tkr | −100 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −98 tkr | −100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Wenglo ABHuvudarbetsställe
Hälsingegatan 56, 113 67 Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559155-9595
Registreringsdatum
16 april 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.522 – Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- SNI 55.202 – Stug- och rumsuthyrning
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.