Wermason's Livs Aktiebolag
556754-8093Aktiebolagreg. 2008
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
8 392 tkr
Resultat efter fin. poster
398 tkr
Soliditet
38 %
Anställda
9
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Veckovägen 1, 177 62 Järfälla
Postadress
Veckovägen 1, 177 62 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva dagligvaruhandel och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5 985 tkr | 534 tkr | – |
| 2020 | 6 414 tkr | 986 tkr | – |
| 2021 | 7 184 tkr | 1 673 tkr | 1 844 tkr |
| 2022 | 7 392 tkr | 1 506 tkr | 2 037 tkr |
| 2023 | 7 062 tkr | 540 tkr | 2 241 tkr |
| 2024 | 6 730 tkr | −6 tkr | 736 tkr |
| 2025 | 7 435 tkr | 355 tkr | 1 018 tkr |
| 2026 | 8 392 tkr | 398 tkr | 1 134 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 4,7 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 12,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 392 | 7 435 | 6 730 | 7 062 | 7 392 | 7 184 | 6 414 | 5 985 |
| Övriga rörelseintäkter | 33 | 274 | 12 | 4 | 118 | 175 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 425 | 7 709 | 6 742 | 7 067 | 7 510 | 7 359 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 275 | 2 864 | 2 350 | 2 427 | 2 266 | 2 158 | – | – |
| Personalkostnader | 4 744 | 4 491 | 4 402 | 4 096 | 3 734 | 3 525 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 6 | – | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 030 | 7 361 | 6 753 | 6 524 | 6 002 | 5 685 | – | – |
| Rörelseresultat | 395 | 348 | −11 | 543 | 1 508 | 1 674 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 7 | 7 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 2 | 3 | 2 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 7 | 5 | −3 | −2 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 398 | 355 | −6 | 540 | 1 506 | 1 673 | 986 | 534 |
| Resultat före skatt | 398 | 355 | −6 | 540 | 1 506 | 1 673 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 82 | 73 | 0 | 113 | 313 | 360 | – | – |
| Årets resultat | 316 | 282 | −6 | 427 | 1 193 | 1 312 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 41 | 53 | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 41 | 53 | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Kundfordringar | 823 | 817 | 697 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 980 | 2 919 | 2 159 | 1 784 | 2 137 | 2 130 | – | – |
| Kassa och bank | 975 | 12 | 378 | 2 062 | 2 008 | 1 849 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 955 | 2 931 | 2 537 | 3 846 | 4 144 | 3 979 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 996 | 2 984 | 2 537 | 3 846 | 4 144 | 3 980 | – | – |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Bundet eget kapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Balanserat resultat | 668 | 586 | 591 | 1 664 | 694 | 382 | – | – |
| Fritt eget kapital | 984 | 868 | 586 | 2 091 | 1 887 | 1 694 | – | – |
| Eget kapital | 1 134 | 1 018 | 736 | 2 241 | 2 037 | 1 844 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 23 | 17 | 36 | 8 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 336 | 399 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 862 | 1 966 | 1 801 | 1 605 | 2 107 | 2 136 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 996 | 2 984 | 2 537 | 3 846 | 4 144 | 3 980 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 9 | 9 | 8 | 8 | 8 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 200 | – | 1 500 | 223 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,9 % | 34,1 % | 29 % | 58,3 % | 49,2 % | 46,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 159 % | 149 % | 141 % | 240 % | 197 % | 186 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 4,7 % | −0,2 % | 7,7 % | 20,4 % | 23,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,7 % | 4,8 % | −0,1 % | 7,6 % | 20,4 % | 23,3 % | 15,4 % | 8,9 % |
| Omsättningstillväxt | 12,9 % | 10,5 % | −4,7 % | −4,5 % | 2,9 % | 12 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,9 % | 27,7 % | −0,8 % | 19,1 % | 58,6 % | 71,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 932 tkr | 826 tkr | 748 tkr | 883 tkr | 924 tkr | 898 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 316 tkr | 282 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 316 tkr | 282 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −282 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 282 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 134 tkr | 1 018 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 316 tkr | 282 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | – |
| Forslag disposition | 984 tkr | 868 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 484 tkr | 668 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 20 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 41 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 59 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 18 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 137 tkr | 2 071 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 532 tkr | 608 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 323 tkr | 1 335 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Wermason's Livs AktiebolagHuvudarbetsställe
Veckovägen 1, 177 62 Järfälla
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556754-8093
Registreringsdatum
2 april 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.