West Medic Resurs AB
556690-3554Aktiebolagreg. 2005
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−26 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Järntorgsgatan 4, 413 30 Göteborg
Postadress
c/o Dr Ahlberg Läkarpraktik, Järntorgsgatan 4, 413 30 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara försäljning av hälsopreparat samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −11 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 2 984 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −14 tkr | 1 460 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 2 973 tkr | 3 751 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 989 tkr | 4 730 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −16 tkr | 4 541 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −16 tkr | 4 377 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −20 tkr | 4 167 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −26 tkr | 3 730 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,4 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 26 | 20 | 15 | 16 | 11 | 27 | 14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 | 20 | 15 | 16 | 11 | 27 | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | −26 | −20 | −15 | −16 | −11 | −27 | −14 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 1 000 | 3 000 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 2 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −2 | −0 | 1 000 | 3 000 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −26 | −20 | −16 | −16 | 989 | 2 973 | −14 | 2 984 | −11 |
| Bokslutsdispositioner | 50 | 0 | 50 | 30 | 620 | 100 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 24 | −20 | 34 | 14 | 1 609 | 3 073 | −14 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 0 | 7 | 3 | 130 | 2 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 23 | −20 | 26 | 11 | 1 479 | 3 071 | −14 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 586 | 586 | 586 | 586 | 586 | 586 | 586 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 586 | 586 | 586 | 586 | 586 | 586 | 586 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 832 | 3 092 | 3 142 | 3 105 | 3 094 | 74 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 373 | 849 | 1 044 | 1 368 | 2 070 | 3 480 | 979 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 205 | 3 941 | 4 186 | 4 473 | 5 163 | 3 554 | 979 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 791 | 4 527 | 4 772 | 5 059 | 5 749 | 4 140 | 1 564 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 607 | 4 087 | 4 251 | 4 430 | 3 151 | 580 | 1 374 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 630 | 4 067 | 4 277 | 4 441 | 4 630 | 3 651 | 1 360 | – | – |
| Eget kapital | 3 730 | 4 167 | 4 377 | 4 541 | 4 730 | 3 751 | 1 460 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 4 | 8 | 131 | 133 | 2 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 60 | 359 | 395 | 518 | 1 020 | 389 | 104 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 791 | 4 527 | 4 772 | 5 059 | 5 749 | 4 140 | 1 564 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | 460 | 190 | 190 | 200 | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,4 % | 92,1 % | 91,7 % | 89,8 % | 82,3 % | 90,6 % | 93,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 5 311 % | 1 097 % | 1 061 % | 864 % | 506 % | 913 % | 941 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 % | −0,5 % | 0,6 % | 0,3 % | 31,3 % | 81,9 % | −0,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 586 tkr | 586 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 586 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 23 tkr | −20 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 50 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 23 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 460 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 730 tkr | 4 167 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 23 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 460 tkr | 190 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 822 tkr | 3 091 tkr |
| Forslag disposition | 3 630 tkr | 4 067 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 030 tkr | 3 607 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | 100 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 289 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 8 636 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 0 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 586 tkr | 586 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 780 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 50 tkr | 347 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
West Medic Resurs ABHuvudarbetsställe
Järntorgsgatan 4, 413 30 Göteborg
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556690-3554
Registreringsdatum
11 november 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.