Wetterstaden Holding 2 AB
559449-0186Aktiebolagreg. 2023
Jönköping, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−23 115 tkr
Soliditet
−60 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Herkulesvägen 4, 553 03 Jönköping
Postadress
c/o Muro Invest Ab, Herkulesvägen 4, 553 03 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | −0 tkr | −23 115 tkr | −23 065 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −60,3 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal 2 311 490 300 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 |
|---|---|
| Nettoomsättning | −0 |
| Rörelseintäkter | −0 |
| Övriga externa kostnader | 2 043 |
| Rörelsekostnader | 2 043 |
| Rörelseresultat | −2 043 |
| Räntekostnader och liknande | 72 |
| Finansiella poster | −21 072 |
| Resultat efter finansiella poster | −23 115 |
| Resultat före skatt | −23 115 |
| Årets resultat | −23 115 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 |
|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 38 175 |
| Anläggningstillgångar | 38 175 |
| Kortfristiga fordringar | 76 |
| Kassa och bank | 34 |
| Omsättningstillgångar | 110 |
| Summa tillgångar | 38 285 |
| Aktiekapital | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 |
| Fritt eget kapital | −23 115 |
| Eget kapital | −23 065 |
| Långfristiga skulder | 61 350 |
| Summa eget kapital och skulder | 38 285 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 |
|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 |
|---|---|
| Soliditet | −60,3 % |
| Kassalikviditet | – |
| Rörelsemarginal | 204 252 000 % |
| Vinstmarginal | 2 311 490 300 % |
| Omsättningstillväxt | – |
| Avkastning på eget kapital | 100,2 % |
| Omsättning per anställd | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 |
|---|---|
| Andelar koncernforetag | 200 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 200 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −23 115 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −23 115 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 37 975 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 37 975 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 37 975 tkr |
| Forslag disposition | −23 115 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −23 115 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 100 |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 25 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 25 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 21 000 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 76 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 61 000 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 350 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 18 sep. 2023 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Wetterstaden Holding 2 ABHuvudarbetsställe
Herkulesvägen 4, 553 03 Jönköping
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559449-0186
Registreringsdatum
18 september 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.