swereg

WIKHOO Holdings AB

559101-6273Aktiebolagreg. 2017

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Viken, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2024

Omsättning

1 753 tkr

+31 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

110 tkr

−77 % mot föregående år

Soliditet

94 %

+0,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Musselvägen 3, 263 62 Viken

Postadress

Musselvägen 3, 263 62 Viken

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska erbjuda rådgivning till olika typer av tidningar, dagstidningar, webbsidor och böcker samt mot hotell och restauranger avseende mattrender, framtagning av ny recept och specifika lösningar för just deras problem. Verksamheten kommer även att vända sig till olika media (TV, tidningar, böcker och webbsidor) för att skapa nytt innehåll i branschen, både i form av skrivet material men även i video, event eller bild-format samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 351 467 tkr952 tkr914 tkr
20211 616 915 tkr126 tkr471 tkr
20221 661 tkr−111 tkr401 tkr
20231 337 tkr477 tkr522 tkr
20241 753 tkr110 tkr453 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 94,4 % – branschmedian 74,7 %

Vinstmarginal 6,3 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 31,1 % – branschmedian −5,6 %

Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20242023202220212020
Nettoomsättning1 7531 3371 6611 616 9151 351 467
Övriga rörelseintäkter3124−0159
Rörelseintäkter1 7841 3391 6651 6171 510
Handelsvaror3908125834582
Övriga externa kostnader650621854536125
Personalkostnader626144647604347
Av- och nedskrivningar12171564
Rörelsekostnader1 6798641 7741 490558
Rörelseresultat105475−109126952
Ränteintäkter och liknande220––
Räntekostnader och liknande00210
Finansiella poster52−2−10
Resultat efter finansiella poster110477−111126952
Bokslutsdispositioner127−127403−38−241
Resultat före skatt23735029288712
Skatt på årets resultat55786231137
Årets resultat18327222957575

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar2436531319
Finansiella anläggningstillgångar10350–––
Anläggningstillgångar12786531319
Kundfordringar1650540
Kortfristiga fordringar7612498653
Kassa och bank2774532838551 488
Omsättningstillgångar3535773819201 490
Summa tillgångar4806634349331 509
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat220201121364290
Fritt eget kapital403472351421864
Eget kapital453522401471914
Obeskattade reserver01270403365
Leverantörsskulder29600
Skatteskulder––027207
Kortfristiga skulder27143359230
Summa eget kapital och skulder4806634349331 509

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20242023202220212020
Medelantal anställda11111

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20242023202220212020
Soliditet94,4 %93,9 %92,4 %84,8 %79,8 %
Kassalikviditet1 306 %4 100 %1 157 %1 562 %648 %
Rörelsemarginal6 %35,6 %−6,6 %0 %0,1 %
Vinstmarginal6,3 %35,7 %−6,7 %0 %0,1 %
Omsättningstillväxt31,1 %−19,5 %2,7 %19,6 %–
Avkastning på eget kapital40,3 %52 %57,3 %12,1 %62,8 %
Omsättning per anställd1 753 tkr1 337 tkr1 661 tkr1 616 915 tkr1 351 467 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (25)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20242023
Andra langfristiga vardepappersinnehav103 tkr50 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden103 tkr50 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar13 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop66 tkr50 tkr
Arets resultat eget kapital183 tkr272 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat183 tkr272 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−272 tkr−229 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning272 tkr229 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning252 tkr150 tkr
Forandring eget kapital totalt453 tkr522 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat183 tkr272 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning252 tkr150 tkr
Forandring periodiseringsfond127 tkr−127 tkr
Forslag disposition403 tkr472 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning403 tkr472 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter2 tkr37 tkr
Inventarier verktyg installationer24 tkr36 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden78 tkr78 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar54 tkr42 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar12 tkr17 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga57 tkr82 tkr
Ovriga kortfristiga skulder25 tkr5 tkr
Periodiseringsfonder0127 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar4 tkr–

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • WIKHOO Holdings ABHuvudarbetsställe

    Musselvägen 3, 263 62 Viken

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559101-6273

Registreringsdatum

21 februari 2017

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Höganäs, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation

Övriga registrerade namn

2 st

  • Peas in a pot – särskilt företagsnamn, registrerat 15 februari 2021. För den del av verksamheten som avser content creation for TV shows, social media, marketing and PR purposes.
  • Maison Khoo – särskilt företagsnamn, registrerat 26 november 2025. För den del av verksamheten som avser utgivning och förlagsverksamhet inom böcker och digitalt tryckt material.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler