swereg

Wikström Arkitektur AB

559381-8874Aktiebolagreg. 2022

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Torslanda, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 389 tkr

+8 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

314 tkr

−15 % mot föregående år

Soliditet

68 %

+7,7 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Burs Gård 13, 423 37 Torslanda

Postadress

Burs Gård 13, 423 37 Torslanda

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom arkitektur, projekt- och bebyggelseutveckling samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022624 tkr266 tkr184 tkr
20231 685 tkr681 tkr724 tkr
20241 288 tkr370 tkr811 tkr
20251 389 tkr314 tkr854 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 67,9 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal 22,6 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt 7,8 % – branschmedian −1,5 %

Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 3891 2881 685624
Rörelseintäkter1 3891 2881 685624
Övriga externa kostnader19610910577
Personalkostnader877824900281
Rörelsekostnader1 0749331 005358
Rörelseresultat315355680266
Ränteintäkter och liknande32010
Räntekostnader och liknande4500
Finansiella poster−1151−0
Resultat efter finansiella poster314370681266
Bokslutsdispositioner–––−65
Resultat före skatt314370681201
Skatt på årets resultat667914142
Årets resultat247291540159

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Kundfordringar24719625175
Kortfristiga fordringar25522325275
Kassa och bank1 0801 2111 245445
Omsättningstillgångar1 3351 4331 497520
Summa tillgångar1 3351 4331 497520
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat5824951590
Fritt eget kapital829786699159
Eget kapital854811724184
Obeskattade reserver65656565
Leverantörsskulder01010–
Skatteskulder5212913733
Kortfristiga skulder416557708272
Summa eget kapital och skulder1 3351 4331 497520

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda111–
Föreslagen utdelning (tkr)250209–0

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet67,9 %60,2 %51,8 %45,2 %
Kassalikviditet321 %257 %211 %192 %
Rörelsemarginal22,7 %27,6 %40,4 %42,6 %
Vinstmarginal22,6 %28,7 %40,4 %42,6 %
Omsättningstillväxt7,8 %−23,6 %170 %–
Avkastning på eget kapital28,9 %35,9 %74,6 %86,4 %
Omsättning per anställd1 389 tkr1 288 tkr1 685 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (13)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital247 tkr291 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat247 tkr291 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−291 tkr−540 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning291 tkr540 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning204 tkr204 tkr
Forslag disposition829 tkr786 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning579 tkr577 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning250 tkr209 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter05 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga8 tkr22 tkr
Ovriga kortfristiga skulder363 tkr418 tkr
Periodiseringsfonder65 tkr65 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter–0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 23 maj 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Wikström Arkitektur ABHuvudarbetsställe

    Burs Gård 13, 423 37 Torslanda

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559381-8874

Registreringsdatum

23 maj 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Göteborg, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.110 – Arkitektverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler