Wiland Mäkleri AB
559172-5048Aktiebolagreg. 2018
Alingsås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
748 tkr
Resultat efter fin. poster
−243 tkr
Soliditet
27 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Oxelgatan 5, 441 33 Alingsås
Postadress
c/o Fredrik Wiland, Oxelgatan 5, 441 33 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva fastighetsmäkleri samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | – | – |
| 2019 | 721 tkr | −24 tkr | 26 tkr |
| 2020 | 5 898 tkr | 1 633 tkr | 1 310 tkr |
| 2021 | 8 152 tkr | 1 955 tkr | 2 038 tkr |
| 2022 | 3 419 tkr | 304 tkr | 1 767 tkr |
| 2023 | 1 085 tkr | 9 tkr | 1 220 tkr |
| 2024 | 1 171 tkr | 155 tkr | 989 tkr |
| 2025 | 748 tkr | −243 tkr | 439 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −32,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −36,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 748 | 1 171 | 1 085 | 3 419 | 8 152 | 5 898 | 721 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 16 | 0 | 0 | – | – | 0 | 366 | – |
| Rörelseintäkter | 764 | 1 171 | 1 085 | 3 419 | 8 152 | 5 898 | 1 087 | – |
| Handelsvaror | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 708 | 445 | 550 | 1 468 | 683 | 303 | 162 | – |
| Personalkostnader | 604 | 787 | 1 040 | 1 539 | 1 402 | 750 | 841 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 4 112 | 3 212 | 107 | – |
| Rörelsekostnader | 1 312 | 1 232 | 1 590 | 3 007 | 6 197 | 4 265 | 1 110 | – |
| Rörelseresultat | −548 | −61 | −505 | 413 | 1 955 | 1 633 | −23 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −11 | 14 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 64 | 13 | 16 | 5 | 0 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | 305 | 216 | 514 | −109 | −0 | −0 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −243 | 155 | 9 | 304 | 1 955 | 1 633 | −24 | – |
| Resultat före skatt | −243 | 155 | 9 | 304 | 1 955 | 1 633 | −24 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 94 | 417 | 348 | – | – |
| Årets resultat | −243 | 155 | 9 | 210 | 1 538 | 1 285 | −24 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 466 | 1 456 | 1 325 | 1 335 | 530 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 466 | 1 456 | 1 325 | 1 335 | 530 | – | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Kundfordringar | 151 | – | – | 0 | 110 | 489 | 75 | – |
| Kortfristiga fordringar | 166 | 425 | 387 | 182 | 1 008 | 1 077 | 75 | – |
| Kassa och bank | 15 | 268 | 447 | 765 | 3 622 | 3 577 | 124 | – |
| Omsättningstillgångar | 181 | 693 | 834 | 947 | 4 630 | 4 654 | 199 | – |
| Summa tillgångar | 1 646 | 2 149 | 2 159 | 2 282 | 5 160 | 4 654 | 199 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 632 | 784 | 1 160 | 1 508 | 450 | −24 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 389 | 939 | 1 170 | 1 717 | 1 988 | 1 260 | −24 | – |
| Eget kapital | 439 | 989 | 1 220 | 1 767 | 2 038 | 1 310 | 26 | – |
| Långfristiga skulder | 886 | 886 | 667 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 35 | 32 | 58 | 1 057 | 391 | 78 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 165 | 781 | 376 | 14 | – |
| Kortfristiga skulder | 321 | 273 | 272 | 515 | 3 122 | 3 343 | 173 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 646 | 2 149 | 2 159 | 2 282 | 5 160 | 4 654 | 199 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 215 | 307 | 386 | 557 | 481 | 810 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,7 % | 46 % | 56,5 % | 77,4 % | 39,5 % | 28,2 % | 13 % | – |
| Kassalikviditet | 56 % | 253 % | 307 % | 184 % | 148 % | 139 % | 115 % | – |
| Rörelsemarginal | −73,2 % | −5,2 % | −46,5 % | 12,1 % | 24 % | 27,7 % | −3,2 % | – |
| Vinstmarginal | −32,5 % | 13,2 % | 0,8 % | 8,9 % | 24 % | 27,7 % | −3,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | −36,1 % | 7,9 % | −68,3 % | −58,1 % | 38,2 % | 718,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −55,3 % | 15,7 % | 0,8 % | 11,9 % | 75,4 % | 98 % | −93,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 748 tkr | 1 171 tkr | 543 tkr | 1 710 tkr | 4 076 tkr | 5 898 tkr | 721 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 054 tkr | 1 054 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 054 tkr | 1 054 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 219 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −822 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 11 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar reglerade fordringar | 0 | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 402 tkr | 402 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 402 tkr | 402 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 822 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −243 tkr | 155 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −243 tkr | 155 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −155 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 155 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 307 tkr | 386 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 439 tkr | 989 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −243 tkr | 155 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 307 tkr | 386 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 10 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 10 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 10 tkr | – |
| Forslag disposition | 389 tkr | 939 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 174 tkr | 632 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 30 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 370 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 231 tkr | 213 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 886 tkr | 886 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 207 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 380 tkr | −3 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 78 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 21 sep. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Wiland Mäkleri ABHuvudarbetsställe
Oxelgatan 5, 441 33 Alingsås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559172-5048
Registreringsdatum
21 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Alingsås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.