Windcon AB
556520-6942Aktiebolagreg. 1995
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−35 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sundinsgatan 13, 722 20 Västerås
Postadress
Sundinsgatan 13, 722 20 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning och service av kontorsmaskiner ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva yrkesmässig sjöfart ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva försäljning av nya och begagnade båtar ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom affärs- och organisations- utveckling ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 885 tkr | 18 tkr | – |
| 2021 | 2 317 tkr | 469 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −76 tkr | 144 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −32 tkr | 111 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −55 tkr | 57 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −35 tkr | 52 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 60,9 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal – – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 317 | 885 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 35 | 55 | 33 | 76 | – | – |
| Rörelsekostnader | 35 | 55 | 33 | 76 | – | – |
| Rörelseresultat | −35 | −55 | −33 | −76 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −35 | −55 | −32 | −76 | 469 | 18 |
| Resultat före skatt | −35 | −55 | −32 | −76 | – | – |
| Årets resultat | −35 | −55 | −32 | −76 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 25 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 60 | 85 | 134 | 151 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 85 | 85 | 134 | 151 | – | – |
| Summa tillgångar | 85 | 85 | 134 | 151 | 714 | 2 178 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | −33 | −9 | 24 | 100 | – | – |
| Fritt eget kapital | −68 | −63 | −9 | 24 | – | – |
| Eget kapital | 52 | 57 | 111 | 144 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 33 | 28 | 23 | 7 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 85 | 85 | 134 | 151 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,9 % | 66,8 % | 83,2 % | 95,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 256 % | 301 % | 595 % | 2 218 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 20,3 % | 2 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −67,5 % | −95,9 % | −29,2 % | −52,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −35 tkr | −55 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −35 tkr | −55 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 55 tkr | 32 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −55 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 30 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 52 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −35 tkr | −55 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 30 tkr | – |
| Forslag disposition | −68 tkr | −63 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −68 tkr | −63 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 28 tkr | 23 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 065 tkr | 2 065 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Windcon ABHuvudarbetsställe
Sundinsgatan 13, 722 20 Västerås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556520-6942
Registreringsdatum
18 juli 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.491 – Partihandel med sport- och fritidsartiklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.