swereg

Wiséns skolsupport AB

559133-8644Aktiebolagreg. 2017

Utbildning
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Nyköping, Södermanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

0 tkr

Resultat efter fin. poster

−139 tkr

−17 % mot föregående år

Soliditet

98 %

+3 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Tennisvägen 33, 611 68 Nyköping

Postadress

Tennisvägen 33, 611 68 Nyköping

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska tillhandahålla speciallärar- och föräldrastöd till barn och ungdomar med speciella behov samt till föräldrar, vidare skall bolaget tillhandahålla läxstöd till barn och ungdomar samt handledning till blivande lärare, äga och förvalta aktier, värdepapper, fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021529 tkr471 tkr625 tkr
2022683 tkr652 tkr888 tkr
20230 tkr−15 tkr691 tkr
2024–−119 tkr692 tkr
20250 tkr−139 tkr692 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 98,2 % – branschmedian 65,7 %

Vinstmarginal – – branschmedian 7,6 %

Omsättningstillväxt – – branschmedian −0,2 %

Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning0–0683529
Rörelseintäkter000683529
Övriga externa kostnader1712172246
Personalkostnader133134027
Av- och nedskrivningar–0055
Rörelsekostnader150146183058
Rörelseresultat−150−146−18653471
Ränteintäkter och liknande1128300
Räntekostnader och liknande01110
Finansiella poster11282−1−0
Resultat efter finansiella poster−139−119−15652471
Bokslutsdispositioner14012120−163−118
Resultat före skatt125489353
Skatt på årets resultat12210173
Årets resultat113388280

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar00006
Anläggningstillgångar00006
Kundfordringar––0118131
Kortfristiga fordringar304165119131
Kassa och bank6748039561 145715
Omsättningstillgångar7058431 0201 264847
Summa tillgångar7058431 0201 264852
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat642641838575295
Fritt eget kapital642642641838575
Eget kapital692692691888625
Obeskattade reserver0140261281118
Leverantörsskulder–04––
Skatteskulder3267998
Kortfristiga skulder12126895109
Summa eget kapital och skulder7058431 0201 264852

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda11111

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet98,2 %95,2 %88 %87,9 %84,3 %
Kassalikviditet5 667 %7 222 %1 490 %1 332 %774 %
Rörelsemarginal–––95,6 %89,1 %
Vinstmarginal–––95,5 %89,1 %
Omsättningstillväxt––−100 %29,1 %–
Avkastning på eget kapital0,1 %0,1 %0,4 %43,7 %44,9 %
Omsättning per anställd0 tkr–0 tkr683 tkr529 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (18)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital543532
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat543532
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−532197 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning532−197 tkr
Forandring eget kapital totalt692 tkr692 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat543532
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond140 tkr121 tkr
Forslag disposition642 tkr642 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning642 tkr642 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter11 tkr–
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden27 tkr27 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar27 tkr27 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga20 tkr41 tkr
Ovriga kortfristiga skulder5 tkr5 tkr
Periodiseringsfonder0140 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter5 tkr5 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Wiséns skolsupport ABHuvudarbetsställe

    Tennisvägen 33, 611 68 Nyköping

    Utbildning

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559133-8644

Registreringsdatum

15 november 2017

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Nyköping, Södermanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Utbildning

  • SNI 85.201 – Grundskoleutbildning och förskoleklass
  • SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler