Wittstocksgatan 4 Fastighets AB
556608-9941Aktiebolagreg. 2001
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 823 tkr
Resultat efter fin. poster
−324 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karlavägen 53 Lgh 1303, 114 49 Stockholm
Postadress
c/o Ulla Mellström, Karlavägen 53 Lgh 1303, 114 49 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter, aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 523 tkr | −227 tkr | – |
| 2022 | 1 570 tkr | −634 tkr | – |
| 2023 | 1 634 tkr | −555 tkr | 9 197 tkr |
| 2024 | 1 717 tkr | −893 tkr | 8 303 tkr |
| 2025 | 1 823 tkr | −324 tkr | 7 980 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,1 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal −17,8 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt 6,2 % – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 823 | 1 717 | 1 634 | 1 570 | 1 523 |
| Rörelseintäkter | 1 823 | 1 717 | 1 634 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 354 | 1 572 | 1 191 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 268 | 268 | 268 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 622 | 1 840 | 1 458 | – | – |
| Rörelseresultat | 201 | −123 | 176 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 525 | 770 | 731 | – | – |
| Finansiella poster | −525 | −770 | −731 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −324 | −893 | −555 | −634 | −227 |
| Resultat före skatt | −324 | −893 | −555 | – | – |
| Årets resultat | −324 | −893 | −555 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 41 556 | 41 823 | 42 067 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 41 556 | 41 823 | 42 067 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 91 | 44 | 39 | – | – |
| Kassa och bank | 210 | 92 | 45 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 301 | 136 | 85 | – | – |
| Summa tillgångar | 41 857 | 41 960 | 42 152 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 11 940 | 11 940 | 11 940 | – | – |
| Balanserat resultat | −3 636 | −2 743 | −2 188 | – | – |
| Fritt eget kapital | −3 960 | −3 636 | −2 743 | – | – |
| Eget kapital | 7 980 | 8 303 | 9 197 | – | – |
| Långfristiga skulder | 21 628 | 24 428 | 17 728 | – | – |
| Leverantörsskulder | 44 | 32 | 39 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 4 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 12 249 | 9 228 | 15 227 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 41 857 | 41 960 | 42 152 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,1 % | 19,8 % | 21,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 % | 1 % | 1 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11 % | −7,2 % | 10,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −17,8 % | −52 % | −34 % | −40,4 % | −14,9 % |
| Omsättningstillväxt | 6,2 % | 5,1 % | 4,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,1 % | −10,8 % | −6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −324 tkr | −893 tkr |
| Byggnader mark | 41 532 tkr | 41 799 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 31 565 tkr | 31 565 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 873 tkr | 1 606 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 268 tkr | 268 tkr |
| Byggnader mark uppskrivningar | 11 840 tkr | 11 840 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −324 tkr | −893 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 893 tkr | 555 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −893 tkr | −555 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 980 tkr | 8 303 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −324 tkr | −893 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 45 tkr | – |
| Forslag disposition | −3 960 tkr | −3 636 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −3 960 tkr | −3 636 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 44 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 24 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 24 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 24 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 24 428 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | 3 000 tkr | – |
| Overkursfond bunden | 11 840 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 12 000 tkr | 9 000 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 18 628 tkr | 18 428 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 000 tkr | 6 000 tkr |
| Stallda sakerheter | 15 000 tkr | 15 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 15 000 tkr | 15 000 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 3 000 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 197 tkr | 191 tkr |
| Uppskrivningsfond | 11 840 tkr | 11 840 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Wittstocksgatan 4 Fastighets ABHuvudarbetsställe
Karlavägen 53 Lgh 1303, 114 49 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556608-9941
Registreringsdatum
22 mars 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.