Woodconstruction Sweden AB
559105-4225Aktiebolagreg. 2017
Sundbyberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
49 489 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 279 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Järnvägsgatan 28, 172 35 Sundbyberg
Postadress
Järnvägsgatan 28, 172 35 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med och planering av byggnadsmaterial samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 34 097 tkr | 997 tkr | – |
| 2018 | 32 747 tkr | 787 tkr | – |
| 2019 | 10 837 tkr | −715 tkr | 816 tkr |
| 2020 | 49 915 tkr | 1 189 tkr | 1 799 tkr |
| 2021 | 39 241 tkr | 3 305 tkr | 4 422 tkr |
| 2022 | 57 576 tkr | 252 tkr | 4 619 tkr |
| 2023 | 20 726 tkr | −1 764 tkr | 2 855 tkr |
| 2024 | 32 688 tkr | 848 tkr | 3 703 tkr |
| 2026 | 49 489 tkr | −3 279 tkr | 424 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,6 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −6,6 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 51,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 49 489 | 32 688 | 20 726 | 57 576 | 39 241 | 49 915 | 10 837 | 32 747 | 34 097 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 158 | 578 | 103 | 311 | 145 | 1 124 | 178 | – | – |
| Rörelseintäkter | 50 648 | 33 266 | 20 829 | 57 887 | 39 386 | 51 039 | 11 015 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 374 | 9 200 | 5 844 | 16 095 | 12 579 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 37 860 | 18 643 | 11 035 | 28 366 | 17 309 | 45 906 | 9 680 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 700 | 1 767 | 2 290 | 5 459 | 1 572 | 618 | 310 | – | – |
| Personalkostnader | 4 383 | 2 576 | 3 063 | 6 698 | 4 157 | 2 241 | 1 574 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 619 | 199 | 489 | 821 | 480 | 1 218 | 166 | – | – |
| Rörelsekostnader | 52 936 | 32 384 | 22 721 | 57 439 | 36 097 | 49 981 | 11 730 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 289 | 883 | −1 892 | 448 | 3 290 | 1 057 | −715 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 2 | 211 | 1 | 16 | 140 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 99 | 37 | 83 | 197 | 1 | 8 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −991 | −35 | 128 | −196 | 15 | 132 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 279 | 848 | −1 764 | 252 | 3 305 | 1 189 | −715 | 787 | 997 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 449 | – | – |
| Resultat före skatt | −3 279 | 848 | −1 764 | 252 | 3 305 | 1 189 | −266 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 55 | 682 | 206 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −3 279 | 848 | −1 764 | 197 | 2 623 | 983 | −266 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 20 | 13 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 20 | 13 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 356 | 8 239 | 10 045 | 5 | 478 | 6 187 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 398 | 2 301 | 12 427 | 18 629 | 3 553 | 1 871 | 6 755 | – | – |
| Kassa och bank | 325 | 2 176 | 1 593 | 1 690 | 5 179 | 2 501 | 198 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 723 | 4 477 | 14 019 | 20 319 | 8 732 | 4 372 | 6 953 | – | – |
| Summa tillgångar | 791 | 4 544 | 14 086 | 20 386 | 8 799 | 4 393 | 6 966 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 653 | 2 805 | 4 569 | 4 372 | 1 749 | 766 | 1 032 | – | – |
| Fritt eget kapital | 374 | 3 653 | 2 805 | 4 569 | 4 372 | 1 749 | 766 | – | – |
| Eget kapital | 424 | 3 703 | 2 855 | 4 619 | 4 422 | 1 799 | 816 | – | – |
| Leverantörsskulder | 111 | 96 | 9 725 | 10 535 | 794 | 284 | 3 045 | – | – |
| Skatteskulder | 67 | 94 | 188 | 868 | 983 | 287 | 169 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 367 | 841 | 11 231 | 15 767 | 4 377 | 2 594 | 6 150 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 791 | 4 544 | 14 086 | 20 386 | 8 799 | 4 393 | 6 966 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 4 | 6 | 4 | 2 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,6 % | 81,5 % | 20,3 % | 22,7 % | 50,2 % | 41 % | 11,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 197 % | 532 % | 125 % | 129 % | 199 % | 169 % | 113 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −4,6 % | 2,7 % | −9,1 % | 0,8 % | 8,4 % | 2,1 % | −6,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −6,6 % | 2,6 % | −8,5 % | 0,4 % | 8,4 % | 2,4 % | −6,6 % | 2,4 % | 2,9 % |
| Omsättningstillväxt | 51,4 % | 57,7 % | −64 % | 46,7 % | −21,4 % | 360,6 % | −66,9 % | −4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −774,2 % | 22,9 % | −61,8 % | 4,3 % | 59,3 % | 54,6 % | −32,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 24 745 tkr | 16 344 tkr | 5 182 tkr | 9 596 tkr | 9 810 tkr | 24 957 tkr | 10 837 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 67 tkr | 67 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 67 tkr | 67 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −3 279 tkr | 848 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 279 tkr | 848 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −848 tkr | 1 764 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 848 tkr | −1 764 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 424 tkr | 3 703 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −3 279 tkr | 848 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 374 tkr | 3 653 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 374 tkr | 3 653 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 123 tkr | 83 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 903 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 275 tkr | 91 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 90 tkr | 170 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 1 771 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 100 tkr | 482 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 jan. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Woodconstruction Sweden ABHuvudarbetsställe
Järnvägsgatan 28, 172 35 Sundbyberg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559105-4225
Registreringsdatum
21 mars 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.