Woods Invest AB
556938-5544Aktiebolagreg. 2013
Bollnäs, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
712 tkr
Resultat efter fin. poster
−247 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Järnvägsgatan 13, 821 43 Bollnäs
Postadress
Järnvägsgatan 13, 821 43 Bollnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt utföra konsult- tjänster inom event och evenemang samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 418 tkr | 350 tkr | – |
| 2021 | 1 335 tkr | 65 tkr | – |
| 2022 | 808 tkr | 17 tkr | 635 tkr |
| 2023 | 853 tkr | 42 tkr | 668 tkr |
| 2024 | 805 tkr | −89 tkr | 668 tkr |
| 2025 | 712 tkr | −247 tkr | 421 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −34,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −11,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 712 | 805 | 853 | 808 | 1 335 | 1 418 |
| Rörelseintäkter | 712 | 805 | 853 | 808 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 2 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 525 | 363 | 342 | 410 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 139 | 139 | 139 | 139 | – | – |
| Rörelsekostnader | 664 | 502 | 484 | 549 | – | – |
| Rörelseresultat | 48 | 303 | 370 | 260 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 20 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 296 | 393 | 397 | 244 | – | – |
| Finansiella poster | −295 | −392 | −327 | −243 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −247 | −89 | 42 | 17 | 65 | 350 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 90 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −247 | 1 | 42 | 17 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 9 | 4 | – | – |
| Årets resultat | −247 | −0 | 33 | 13 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 595 | 7 734 | 7 873 | 8 012 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 65 | 65 | 65 | 180 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 660 | 7 799 | 7 938 | 8 191 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 113 | 150 | 4 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 64 | 210 | 242 | 52 | – | – |
| Kassa och bank | 127 | 118 | 229 | 159 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 191 | 329 | 471 | 211 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 851 | 8 128 | 8 409 | 8 402 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 618 | 618 | 585 | 572 | – | – |
| Fritt eget kapital | 371 | 618 | 618 | 585 | – | – |
| Eget kapital | 421 | 668 | 668 | 635 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 90 | 90 | – | – |
| Långfristiga skulder | 7 091 | 7 017 | 7 168 | 7 318 | – | – |
| Leverantörsskulder | 19 | 36 | 6 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 339 | 443 | 483 | 360 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 851 | 8 128 | 8 409 | 8 402 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,4 % | 8,2 % | 8,8 % | 8,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 56 % | 74 % | 97 % | 59 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 37,7 % | 43,3 % | 32,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −34,7 % | −11,1 % | 4,9 % | 2,1 % | 4,9 % | 24,7 % |
| Omsättningstillväxt | −11,6 % | −5,6 % | 5,6 % | −39,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −58,8 % | −0,1 % | 5 % | 2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 712 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −247 tkr | −387 |
| Byggnader mark | 7 595 tkr | 7 734 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 8 673 tkr | 8 673 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 079 tkr | 940 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 139 tkr | 139 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −247 tkr | −387 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 387 | −33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −387 | 33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 421 tkr | 668 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −247 tkr | −387 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 90 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 65 tkr | 65 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 65 tkr | 65 tkr |
| Forslag disposition | 371 tkr | 618 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 371 tkr | 618 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 23 tkr | 22 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 691 tkr | 5 842 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 76 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 151 tkr | 151 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 294 tkr | 6 445 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 30 tkr | 30 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 797 tkr | 572 tkr |
| Stallda sakerheter | 7 200 tkr | 7 200 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 7 200 tkr | 7 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 139 tkr | 226 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Woods Invest ABHuvudarbetsställe
Järnvägsgatan 13, 821 43 Bollnäs
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556938-5544
Registreringsdatum
5 augusti 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Bollnäs, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.