Words from Jessie AB
556838-4597Aktiebolagreg. 2011
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
928 tkr
Resultat efter fin. poster
27 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Eva Bonniers Gata 17, 129 54 Hägersten
Postadress
c/o Jessica Blockström, Eva Bonniers Gata 17, 129 54 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Words by Jessie skriver artiklar, manus och copy till magasin, tidningar, böcker, radio och film men gör även skisser, bilagor, redigering och översättningar, håller föredrag och kurser samt tar fram trendanalyser och utövar välgörenhetsarbete. Specialområden är skönhet, hälsa, sport och mode.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 974 tkr | 169 tkr | 260 tkr |
| 2019 | 839 tkr | 31 tkr | 189 tkr |
| 2020 | 806 tkr | 86 tkr | 217 tkr |
| 2021 | 828 tkr | 88 tkr | 286 tkr |
| 2022 | 896 tkr | 63 tkr | 291 tkr |
| 2023 | 880 tkr | 23 tkr | 286 tkr |
| 2024 | 967 tkr | 143 tkr | 318 tkr |
| 2025 | 928 tkr | 27 tkr | 297 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,3 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 2,9 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −4,1 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 928 | 967 | 880 | 896 | 828 | 806 | 839 | 974 |
| Rörelseintäkter | 928 | 967 | 880 | 896 | 828 | 806 | 839 | 974 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | 3 | 25 | 18 | 5 | 2 | 11 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 226 | 200 | 239 | 234 | 218 | 260 | 254 | 243 |
| Personalkostnader | 668 | 627 | 594 | 570 | 518 | 487 | 543 | 554 |
| Rörelsekostnader | 901 | 830 | 858 | 822 | 741 | 749 | 808 | 801 |
| Rörelseresultat | 27 | 137 | 22 | 75 | 88 | 57 | 31 | 173 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 7 | 1 | 0 | 0 | 29 | −0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Finansiella poster | 0 | 7 | 1 | −12 | 0 | 29 | −0 | −4 |
| Resultat efter finansiella poster | 27 | 143 | 23 | 63 | 88 | 86 | 31 | 169 |
| Resultat före skatt | 27 | 143 | 23 | 63 | 88 | 86 | 31 | 169 |
| Skatt på årets resultat | 8 | 31 | 16 | 19 | 18 | 18 | 8 | 37 |
| Årets resultat | 19 | 112 | 15 | 45 | 70 | 68 | 29 | 132 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 46 | 96 | 8 | 93 | 32 | 79 | 39 | 171 |
| Kortfristiga fordringar | 76 | 127 | 38 | 132 | 73 | 111 | 56 | 188 |
| Kassa och bank | 285 | 275 | 346 | 220 | 291 | 141 | 220 | 156 |
| Omsättningstillgångar | 361 | 402 | 383 | 352 | 364 | 252 | 277 | 344 |
| Summa tillgångar | 361 | 402 | 383 | 352 | 364 | 252 | 277 | 344 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 228 | 156 | 241 | 236 | 167 | 139 | 210 | 78 |
| Fritt eget kapital | 247 | 268 | 236 | 241 | 236 | 167 | 139 | 210 |
| Eget kapital | 297 | 318 | 286 | 291 | 286 | 217 | 189 | 260 |
| Långfristiga skulder | – | – | 26 | 0 | 8 | 5 | 4 | 0 |
| Leverantörsskulder | 10 | 13 | 21 | – | – | 0 | 43 | 7 |
| Skatteskulder | 0 | 1 | – | – | – | – | 0 | 37 |
| Kortfristiga skulder | 64 | 84 | 72 | 61 | 70 | 30 | 83 | 84 |
| Summa eget kapital och skulder | 361 | 402 | 383 | 352 | 364 | 252 | 277 | 344 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,3 % | 79,1 % | 74,6 % | 82,6 % | 78,6 % | 86 % | 68,4 % | 75,6 % |
| Kassalikviditet | 563 % | 478 % | 533 % | 576 % | 521 % | 841 % | 331 % | 411 % |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 14,1 % | 2,5 % | 8,3 % | 10,6 % | 7,1 % | 3,7 % | 17,8 % |
| Vinstmarginal | 2,9 % | 14,8 % | 2,6 % | 7 % | 10,6 % | 10,7 % | 3,7 % | 17,4 % |
| Omsättningstillväxt | −4,1 % | 9,9 % | −1,8 % | 8,2 % | 2,8 % | −3,9 % | −13,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 % | 35,2 % | 5,2 % | 15,3 % | 24,3 % | 31,2 % | 15,2 % | 50,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 19 tkr | 112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 19 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −112 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 112 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 40 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 297 tkr | 318 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 19 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 40 tkr | – |
| Forslag disposition | 247 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 247 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 31 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 24 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 46 tkr | 54 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Words from Jessie ABHuvudarbetsställe
Eva Bonniers Gata 17, 129 54 Hägersten
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556838-4597
Registreringsdatum
15 januari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Övriga registrerade namn
1 st
- Beautykollektivet – särskilt företagsnamn, registrerat 23 december 2020. För den del av verksamheten som avser välgörenhetsarbete.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.