WPS Waterproofsystem AB
556997-9890Aktiebolagreg. 2014
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−8 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Koordinatvägen 10, 141 36 Huddinge
Postadress
Koordinatvägen 10, 141 36 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska designa, marknadsföra, importera och sälja data och mobiltelefontillbehör, utföra badrumsrenoveringar, bedriva produktion, försäljning och installation av våtrumssystem innefattandes våtrumsskivor, fallskivor och tätskiktsystem med integrerade fuktsensorer samt andra byggprodukter i anslutning därtill, programvara för avläsning av badrummets skick samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 11 tkr | 6 tkr | – |
| 2018 | 2 tkr | 0 tkr | 15 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −346 tkr | −331 tkr |
| 2020 | – | −125 tkr | −456 tkr |
| 2021 | – | 449 tkr | −7 tkr |
| 2022 | – | −2 tkr | −8 tkr |
| 2023 | 2 tkr | 76 tkr | 68 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −56 tkr | 11 tkr |
| 2025 | – | −8 tkr | 63 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal – – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 2 | – | – | – | 0 | 2 | 11 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 100 | 0 | 454 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 103 | 0 | 454 | – | 0 | 2 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 124 | 330 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 56 | 27 | 2 | 5 | 1 | 1 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 8 | 56 | 27 | 2 | 5 | 125 | 332 | 1 | – |
| Rörelseresultat | −8 | −56 | 76 | −2 | 449 | −125 | −332 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | – | – | 0 | 14 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −0 | – | – | 0 | −14 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −56 | 76 | −2 | 449 | −125 | −346 | 0 | 6 |
| Resultat före skatt | −8 | −56 | 76 | −2 | 449 | −125 | −346 | 0 | – |
| Årets resultat | −8 | −56 | 76 | −2 | 449 | −125 | −346 | 0 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 327 | 327 | 327 | 327 | 327 | 327 | 327 | 327 | – |
| Anläggningstillgångar | 327 | 327 | 327 | 327 | 327 | 327 | 327 | 327 | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 19 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Kassa och bank | 1 | 0 | 0 | −2 | 0 | 6 | 7 | 9 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 | 19 | 0 | −1 | 1 | 6 | 8 | 9 | – |
| Summa tillgångar | 331 | 346 | 328 | 326 | 328 | 334 | 335 | 336 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 21 | 18 | −58 | −57 | −506 | −381 | −35 | −35 | – |
| Fritt eget kapital | 13 | −39 | 18 | −58 | −57 | −506 | −381 | −35 | – |
| Eget kapital | 63 | 11 | 68 | −8 | −7 | −456 | −331 | 15 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 11 | 0 | 100 | 100 | 554 | 435 | 105 | – |
| Kortfristiga skulder | 268 | 335 | 260 | 334 | 335 | 789 | 665 | 321 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 331 | 346 | 328 | 326 | 328 | 334 | 335 | 336 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19 % | 3,2 % | 20,6 % | −2,5 % | −2 % | −136,6 % | −98,8 % | 4,6 % | – |
| Kassalikviditet | 1 % | 6 % | 0 % | −0 % | 0 % | 1 % | 1 % | 3 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 3 787,9 % | – | – | – | – | 20 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | 3 800 % | – | – | – | – | 20 % | 54,6 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – | – | – | −100 % | −81,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −13,5 % | −502,4 % | 112,1 % | 20 % | −6 885,6 % | 27,4 % | 104,6 % | 2,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −8 tkr | −56 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −8 tkr | −56 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 56 tkr | −76 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −56 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 60 tkr | – |
| Forslag disposition | 13 tkr | −39 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 13 tkr | −39 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 327 tkr | 327 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 262 tkr | 324 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
WPS Waterproofsystem ABHuvudarbetsställe
Koordinatvägen 10, 141 36 Huddinge
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556997-9890
Registreringsdatum
22 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.