WSS Sweden AB
556859-1217Aktiebolagreg. 2011
Rosersberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
26 064 tkr
Resultat efter fin. poster
611 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
25
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tallbacksgatan 11 F, 195 72 Rosersberg
Postadress
c/o Alvinx Åkeri Ab /Wss Sweden Ab, Tallbacksgatan 11 F, 195 72 Rosersberg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva transport och maganisering.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −1 tkr | 52 tkr |
| 2021 | 89 tkr | 61 tkr | 145 tkr |
| 2022 | 2 737 tkr | 530 tkr | 471 tkr |
| 2023 | 14 987 tkr | 108 tkr | 548 tkr |
| 2024 | 19 346 tkr | −362 tkr | 187 tkr |
| 2025 | 25 700 tkr | 1 841 tkr | 1 409 tkr |
| 2026 | 26 064 tkr | 611 tkr | 1 585 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23,9 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 2,3 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 1,4 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 064 | 25 700 | 19 346 | 14 987 | 2 737 | 89 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 61 | 67 | 46 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 26 064 | 25 761 | 19 413 | 15 033 | 2 738 | 89 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 11 872 | 7 753 | 6 273 | 4 850 | 17 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 283 | 1 094 | 642 | 699 | 206 | 4 | 1 |
| Personalkostnader | 12 132 | 14 974 | 12 736 | 9 251 | 1 876 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 169 | 95 | 118 | 118 | 103 | 24 | 0 |
| Rörelsekostnader | 25 456 | 23 916 | 19 769 | 14 917 | 2 202 | 28 | 1 |
| Rörelseresultat | 608 | 1 845 | −356 | 115 | 536 | 61 | −1 |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 1 | 3 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 5 | 8 | 7 | 5 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 3 | −4 | −5 | −7 | −5 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 611 | 1 841 | −362 | 108 | 530 | 61 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −350 | 120 | 0 | −120 | – | – |
| Resultat före skatt | 611 | 1 491 | −242 | 108 | 410 | 61 | −1 |
| Skatt på årets resultat | 135 | 269 | 0 | 31 | 85 | 13 | 0 |
| Årets resultat | 476 | 1 222 | −242 | 77 | 325 | 48 | −1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 501 | 226 | 225 | 343 | 389 | 98 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 552 | 277 | 276 | 394 | 389 | 98 | 0 |
| Kundfordringar | 4 145 | 3 097 | 2 327 | 1 765 | 528 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 754 | 3 374 | 2 583 | 2 151 | 823 | 32 | 0 |
| Kassa och bank | 2 478 | 3 922 | 2 404 | 1 175 | 409 | 167 | 53 |
| Omsättningstillgångar | 7 233 | 7 296 | 4 987 | 3 327 | 1 232 | 199 | 53 |
| Summa tillgångar | 7 785 | 7 573 | 5 263 | 3 721 | 1 621 | 296 | 53 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 059 | 137 | 378 | 421 | 95 | 47 | 3 |
| Fritt eget kapital | 1 535 | 1 359 | 137 | 498 | 421 | 95 | 2 |
| Eget kapital | 1 585 | 1 409 | 187 | 548 | 471 | 145 | 52 |
| Obeskattade reserver | 350 | 350 | 0 | 120 | 120 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 | 1 | 1 | 1 | 149 | 1 | 1 |
| Leverantörsskulder | 116 | 15 | 62 | 35 | 38 | 122 | 0 |
| Skatteskulder | 298 | 269 | 17 | 110 | 92 | 13 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 5 850 | 5 814 | 5 076 | 3 052 | 882 | 150 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 785 | 7 573 | 5 263 | 3 721 | 1 621 | 296 | 53 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 25 | 25 | 21 | 17 | 9 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 300 | 0 | 120 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 23,9 % | 22,3 % | 3,5 % | 17,3 % | 34,9 % | 49,1 % | 98,4 % |
| Kassalikviditet | 124 % | 125 % | 98 % | 109 % | 140 % | 132 % | – |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 7,2 % | −1,8 % | 0,8 % | 19,6 % | 68,7 % | – |
| Vinstmarginal | 2,3 % | 7,2 % | −1,9 % | 0,7 % | 19,4 % | 68,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1,4 % | 32,9 % | 29,1 % | 447,6 % | 2 959,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 30 % | 86,8 % | −129,6 % | 14,1 % | 69,1 % | 33,2 % | −2,4 % |
| Omsättning per anställd | 1 043 tkr | 1 028 tkr | 921 tkr | 882 tkr | 304 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 tkr | 1 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 476 tkr | 1 222 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 476 tkr | 1 222 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 222 tkr | 242 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 222 tkr | −242 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −350 tkr |
| Forslag disposition | 1 535 tkr | 1 359 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 335 tkr | 1 059 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 300 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 116 tkr | 88 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 501 tkr | 226 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 032 tkr | 587 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 530 tkr | 361 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 122 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 445 tkr | 120 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 169 tkr | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 98 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 493 tkr | 189 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 059 tkr | 3 379 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 838 | 838 |
| Periodiseringsfonder | 350 tkr | 350 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 377 tkr | 2 150 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
WSS Sweden ABHuvudarbetsställe
Tallbacksgatan 11 F, 195 72 Rosersberg
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556859-1217
Registreringsdatum
8 juli 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.